Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Trwa konkurs Wiki Lubi Przyrodę. Ty też możesz wziąć w nim udział!

21-05-2015, 09:31

Przez cały maj trwa ogólnopolski konkurs fotograficzny Wiki Lubi Przyrodę. Wolontariusze polskiej Wikipedii i jej projektów siostrzanych wspólnie stworzą dokumentację fotograficzną dziedzictwa przyrodniczego Polski.

Do końca maja uczestnicy mogą nadsyłać zdjęcia przedstawiające parki krajobrazowe, obszary Natura 2000, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe lub jeden z przeszło 36 tysięcy polskich pomników przyrody. Wszystkie zdjęcia konkursowe trafią na wolnych licencjach do bazy multimediów Wikimedia Commons, z której korzystają m.in. wszystkie wersje językowe Wikipedii. Zgodnie z zasadami wolnych licencji ze zdjęć udostępnionych na stronie Wikimedia Commons może korzystać każdy, także do celów komercyjnych, o ile zachowa zgodność z wymaganiami licencji.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a jego partnerem – Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Zasady

W konkursie może wziąć udział każdy zarejestrowany użytkownik Wikimedia Commons (rejestracja jest darmowa i zajmuje pół minuty). Żeby przesłać zdjęcie swojego autorstwa wystarczy wejść na stronę konkursu (wikiprzyroda.pl/#przesylanie), kliknąć na mapie miejsce przedstawione na fotografii i wypełnić opis pliku.

Wśród zdjęć nadesłanych na polską edycję konkursu jury wybierze trzy w kategorii „Najlepsza pojedyncza fotografia”. Autorzy trzech najlepszych prac otrzymają nagrody w wysokości 3000, 1500 i 750 zł. Dodatkowe nagrody (odpowiednio 1000, 750 i 500 zł) trafią do autorów trzech najlepszych zdjęć w kategoriach „szeroki plan obszaru chronionego”, „charakterystyczne obiekty wodne”, „charakterystyczne obiekty skalne” oraz „zarejestrowane pomniki przyrody”.

W drugim etapie, na jesieni 2015, najlepsze zdjęcia z Polski wezmą udział w części międzynarodowej konkursu.

Historia konkursu

Korzenie konkursu sięgają 2009 roku, kiedy to w Holandii wolontariusze tworzący tamtejszą Wikipedię zorganizowali konkurs, którego celem było zebranie dokumentacji fotograficznej wszystkich zabytków wpisanych do rejestru „Rijksmonument”. Konkurs okazał się tak wielkim sukcesem, że w kolejnych latach do konkursu Wiki Lubi Zabytki (Wiki Loves Monuments) przyłączyło się kilkadziesiąt krajów, a w 2011 jego kolejną edycję wpisano nawet do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy konkurs fotograficzny świata. W zeszłorocznej edycji 8913 uczestników z 41 krajów i terytoriów na świecie przesłało na konkurs w sumie 321 571 zdjęć. Wszystkie trafiły na wolnych licencjach do Wikimedia Commons, repozytorium plików, z którego korzystają m.in. wszystkie wersje językowe Wikipedii.

Zainspirowani sukcesami Wiki Lubi Zabytki wikipedyści z Ukrainy w 2013 zapoczątkowali podobny konkurs, którego celem było zebranie zdjęć obszarów cennych przyrodniczo: parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów i pomników przyrody. W 2014 do konkursu przyłączyło się 15 krajów na czterech kontynentach. 3000 osób z całego świata przesłało ponad 70 000 zdjęć. W tym roku w konkursie po raz pierwszy bierze udział Polska, a wraz z nią 23 kraje świata, od Algierii po Urugwaj i od Iraku po Azerbejdżan.

Jak podkreśla Krzysztof Machocki, rzecznik Stowarzyszenia Wikimedia Polska, choć konkurs wzorowany jest na wcześniejszej imprezie poświęconej zabytkom, jego specyfika jest zupełnie inna. Nadsyłane zdjęcia powinny mieć przede wszystkim wymiar dokumentacyjny, by dało się je wykorzystać do zilustrowania hasła o parku krajobrazowym czy pomniku przyrody. Ale w przypadku zabytkowych budynków sprawa jest o wiele prostsza: na szerokim planie da się od biedy zmieścić nawet cały Wawel. A jak zmieścić na nim całą puszczę białowieską? Dlatego dużo większe znaczenie będzie miało poprawne operowanie detalem, ujęcie pokazujące charakterystyczną część obszaru chronionego czy nawet pojedyncze drzewo – tłumaczy.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik