Trwa globalne forum na temat zarządzania Internetem

03-09-2014, 14:10

Wczoraj rozpoczęło się coroczne Internet Governance Forum (IGF). Jest to duże wydarzenie poświęcone zarządzaniu Internetem, w którym uczestniczą rządy, organizacje społeczne przedsiębiorstwa i organizacje techniczne.

W tym roku IGF odbywa się w Istambule. Wszystkie sesje plenarne oraz warsztatowe IGF są transmitowane na żywo. Można je śledzić na stronie IGF.

Podczas uroczystego otwarcia przedstawiciel rządu tureckiego zwrócił uwagę na potrzebę opracowania uniwersalnej deklaracji praw, obowiązków i zasad obowiązujących w Internecie. Przedstawiciele Wielkiej Brytanii mówili o konieczności otwierania się na model wielostronny również takich instytucji, które do tej pory miały charakter wyłącznie międzyrządowy (np. ITU). Odmienne od większości stanowisko zaprezentował przedstawiciel Rosji, który podkreślił rolę rządów w zarządzaniu Internetem oraz zasygnalizował potrzebę przekazania zarządzania Internetem strukturom i organizacjom międzyrządowym, w miejsce wielostronnych.

IGF 2014

Na forum trwają dyskusje dotyczące m.in. wzmacniania wielostronnego modelu zarządzania Internetem. Społeczność Internetu, zgromadzona wokół listy dyskusyjnej 1net (ta sama, która pomagała przygotować NETmundial w Brazylii w kwietniu 2014 r.), wystąpiła z inicjatywą przygotowania i przyjęcia na zakończenie IGF listu skierowanego do Sekretarza Generalnego ONZ, wzywającego do uczynienia z IGF forum działającego na stałe, w miejsce dotychczasowej kadencyjności.

Projekt listu do Sekretarza Generalnego ONZ jest dopiero tworzony, ale najwyraźniej jego głównym celem jest podjęcie starań o to, aby kolejne Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2016 r. przyjęło rezolucję powołującą IGF tym razem na mandat nieograniczony czasowo (stały). Ambicją biorących udział w przygotowaniu dokumentu jest również uwzględnienie w nim potrzeby zapewnienia stabilnej i poszerzonej bazy finansowej IGF, bez której organizacja tak dużego wydarzenia jest po prostu niemożliwa.

W forum bierze udział przedstawiciel polskiego rządu – Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji. Jutro szef MAC będzie uczestniczył w sesji plenarnej, poświęconej ewolucji ekosystemu zarządzania Internetem (Evolution of the IG Internet Ecosystem).


Źródło: MAC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy