Trojany w walce z terrorystami

26-10-2007, 06:58

Konie trojańskie wykorzystywane będą do szpiegowania podejrzanych o działalność terrorystyczną i inne ciężkie przestępstwa. Austria stała się jednym z pierwszych krajów, gdzie będzie je wykorzystywać policja.

Rząd Austrii dyskutował nad nowym środkiem w walce z najgroźniejszą przestępczością w zeszłym tygodniu. Projektem działań zajęła się także grupa ekspertów ds. bezpieczeństwa internetowego i prawa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, trojany zaczną służbę dla wymiaru ścigania w przyszłym roku - donosi The Register.

Gunther Plater, austriacki minister spraw wewnętrznych, zapewnia, że oprogramowanie szpiegowskie będzie używane wyłącznie przeciwko podejrzanym o terroryzm oraz poważnym przestępcom. Wykorzystanie trojanów przez policję będzie ponadto wymagało wcześniejszej zgody sądu.

Tymczasem specjaliści od spraw bezpieczeństwa są poważnie zaniepokojeni tym pomysłem. Ich zdaniem programy takie będzie niezwykle trudno zabezpieczyć przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Nietrudno się bowiem domyśleć, że jeśli taki trojan zostanie przejęty przez cyberprzestępców, nie będą oni mieli żadnych oporów, by wykorzystać jego możliwości zgodnie z ich potrzebami - oczywiście zgodnie z przeznaczeniem tego typu programu, ale korzyści przypadną innej stronie.

Trojany zwykle służą do wykradania danych osobowych, mogą być też wykorzystanie np. do szpiegostwa przemysłowego.

Źródło: The Register
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930