Trojan blokuje wyszukiwarki torrentów

05-01-2009, 10:15

W zasobach sieci BitTorrent znalazł się trojan, który blokuje dostęp do najpopularniejszych wyszukiwarek torrentów i przestrzega użytkownika przed pobieraniem plików z internetu. To dość nowy rodzaj utrudnienia dla użytkowników P2P.

Wspomniany trojan został zidentyfikowany przez firmę Sophos jako Troj/Qhost-AC. Na zainfekowanej maszynie z systemem Windows nie instaluje on innych szkodników lub programów szpiegujących. Modyfikuje jedynie plik HOSTS w taki sposób, aby użytkownik odwiedzający strony The Pirate Bay, Suprbay oraz Mininova został przekierowany na adres 127.0.0.1. W praktyce oznacza to, że "piracka" strona nie załaduje się.

Jak podaje serwis TorrentFreak, trojan nie tylko blokuje, ale również wyświetla okienka i odtwarza dźwięki informujące o tym, że "pobieranie jest złe". Jest to chyba jeden z pierwszych, ale prawdopodobnie nie ostatni szkodnik tego typu.

Warto pamiętać, że istnieją sposoby, aby ustrzec się przed pobieraniem szkodników z sieci P2P. Zawsze warto czytać komentarze na temat danego torrenta. Jeśli np. film wymaga pobrania specjalnego odtwarzacza, to lepiej go nie ściągać. Warto też pamiętać, że film lub muzyka nie powinny być udostępniane w postaci plików ZIP, a już z pewnością nie powinny być to pliki EXE.

Warto też pobierać pliki od znanych, zarejestrowanych użytkowników. W internecie dostępne są także strony, które pozwalają na ocenienie jakości mediów i plików dostępnych w internecie (np. VCDQuality, TorrentSpam).

Co prawda, nie wiadomo, kto stworzył "antypirackiego" trojana. Czy mogły to zrobić organizacje antypirackie związane z wytwórniami muzycznymi i filmowymi? To niewykluczone. W przeszłości organizacja MPAA była oskarżona o korzystanie z pomocy cyberprzestępcy, aby zaszkodzić wyszukiwarce Torrentspy. Również operatorzy The Pirate Bay twierdzili, że mają dowody na to, iż monitorująca ruch P2P firma MediaDefender korzystała z niedozwolonych metod.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930