TPB: Sąd najwyższy orzeknie odpowiedzialność ISP?

21-12-2010, 13:39

Uznanie odpowiedzialności dostawcy łącza za działania użytkowników powinno być warunkiem skazania Carla Lundströma, jednego z założycieli The Pirate Bay - tak uważają prawnicy Lundströma, którzy złożyli już apelację do Sądu Najwyższego. Należy się spodziewać, że inni twórcy TPB też będą apelować.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny uznał twórców The Pirate Bay za winnych "pomocy w udostępnianiu materiałów chronionych prawem autorskim". Sąd apelacyjny nie tylko potwierdził wyrok sądu pierwszej instancji, ale zmienił także charakter kary, podnosząc dwukrotnie karę finansową i redukując karę więzienia. 

Było jasne, że twórcy TPB nie zgodzą się z wyrokiem. O wniesieniu apelacji poinformowali już prawnicy Carla Lundströma. Ten biznesmen dostarczył serwisowi TPB infrastrukturę, umożliwiając start i rozwój wyszukiwarki torrentów.

>>> Czytaj: TPB: Wyrok podtrzymany, kara finansowa podwojona

Jak podaje TorrentFreak za Realtid.se, prawnicy Lundströma kwestionują generalnie odpowiedzialność The Pirate Bay, wskazując na to, że jest to tylko jeden z wielu dostawców podobnych usług. Na takiej samej zasadzie firmę Google można pozwać za "pomoc w udostępnianiu materiałów chronionych prawem autorskim".

Istotniejszy jest jednak drugi argument prawników Lundströma. Ich zdaniem nie udowodniono, że biznesmen działał wspólnie z resztą twórców The Pirate Bay. Sąd Apelacyjny założył bowiem, iż biznesmen musiał wiedzieć, że jego firma (Rix Telecom) dostarczała bezpłatnie infrastrukturę na rzecz TPB. W rzeczywistości nie musiał on o tym wiedzieć.

Ponadto Lundström uważa, iż dostarczając łącze internetowe dla TPB, powinien być traktowany jak ISP. Dlatego - jego zdaniem - kluczowe dla sądu powinno być uznanie, że dostawca połączenia z internetem odpowiada karnie za czyny swoich klientów.

Taka argumentacja jest ciekawa. Według prawników Lundströma jeszcze żadnego ISP nie skazano za to, że jego klient "pomagał w udostępnianiu materiałów chronionych prawem autorskim". Lundström kwestionuje też wysokość zasądzonej kary. Więcej w TorrentFreak, w tekście pt: Pirate Bay Supreme Court Appeal “Should Consider ISP Liability”.

Należy się spodziewać, że inni twórcy TPB złożą swoje apelacje. Tylko Gottfrid Svartholm czeka na rozprawę przed Sądem Apelacyjnym. Jego proces opóźnił się z powodu choroby.

>>> Czytaj: Film o The Pirate Bay sfinansowany przez internautów w... 3 dni


Źródło: TorrentFreak


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.