TikTok będzie trudniej dostępny dla dzieci poniżej 13 roku życia

28-02-2019, 14:47

Gromadzenie, przechowywanie i wyświetlanie danych dzieci w sposób niezgodny z amerykańskim prawem - oto powód, dla którego twórcy popularnej aplikacji TikTok będą musieli zapłacić 5,7 mln dol. kary. Niewłaściwe zarządzanie danymi nieletnich użytkowników zarzuciła firmie Amerykańska Federalna Komisja Handlu.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) przyjrzała się sposobowi, w jaki sieć społecznościowa TikTok zarządza danymi nieletnich użytkowników i dopatrzyła się licznych niezgodności z prawem federalnym.

Nie wiesz, co to jest TikTok? Sprawdź poradnik dla rodziców.

Większość naruszeń pochodzi z czasów aplikacji Musical.ly, która została wchłonięta przez twórców TikToka - niemniej to właśnie TikTok jest kontynuatorem działań Musical.ly. Efektem jest rekordowa kara w wysokości 5,7 mln dol., która nie tylko ma zmotywować TikTok do wprowadzenia zmian, ale też stanowić ostrzeżenie dla innych sieci społecznościowych, z których korzystają nieletni użytkownicy.

Źle zarządzane dane nieletnich

FTC stwierdziło naruszenie zapisów Children's Online Privacy Protection Act (Ustawy o ochronie prywatności online dzieci), według którego dane osobowe dzieci poniżej 13 roku życia mogą być zbierane tylko za zgodą rodzica lub opiekuna. Konieczny jest także komunikat, jakie dane będą zbierane, a rodzic lub opiekun musi mieć możliwość złożenia wniosku o usunięcie konta dziecka.

Jeszcze Musical.ly (platforma, która w sierpniu 2018 roku przestała istnieć, łącząc się z TikTok), otrzymywała szereg skarg od rodziców, których dzieci tworzyły konta na platformie bez ich wiedzy - m.in. dlatego, że nie pytała ona młodego użytkownika o wiek. Dopiero po fali interwencji w 2017 roku Musical.ly wprowadziło pytanie o wiek.

Dane podawane przez użytkowników w ich profilach są, zdaniem FTC, zbyt łatwo dostępne dla tych użytkowników, które chcą te dane znaleźć - wśród nich wiek i data urodzenia czy szkoła, do której uczęszcza dziecko. Odnotowano próby nawiązywania kontaktu z dziećmi przez osoby dorosłe.

Sprawą, która także zaniepokoiła FTC, było przechowywanie danych użytkowników. Nawet zamknięcie konta użytkownika nie powodowało zniknięcia z platformy nagrań użytkownika ani informacji profilowych.

Co oprócz zapłaty kary finansowej jeszcze musi zrobić TikTok? Czytaj więcej w portalu mądrych rodziców cyfrowych dzieci rodzicwie.pl.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy