Tesle S taksówkami. Plon ustawy o elektromobilności?

27-02-2018, 19:47

Na ulice polskich miast ruszają Tesle S... w barwach firm taksówkowych. Te kilka jaskółek jeszcze wiosny w elektromobilności nie czyni. Jednak już widać zainteresowanie firm niższymi kosztami zakupu i utrzymania aut elektrycznych - za sprawą nowej ustawy.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pierwsza Tesla S jako taksówka w Polsce już jeździ w sieci iTaxi, kolejne od marca wyruszą na ulice w barwach EcoCar. iTaxi zapowiada zwiększenie liczby taksówek premium (w tym Tesli S), całkowite przestawienie się na pojazdy elektryczne w ciągu kilku lat oraz stworzenie własnej sieci ogólnodostępnych stacji ładowania.

Taksówki elektryczne funkcjonują w Polsce już od blisko roku, ale segment premium jest nowością. Wprowadzanie Tesli S do flot taksówkowych może wiązać się z wejściem w życie Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (22 lutego 2018 r.), która ma ułatwić życie kupującym auta elektryczne. Chociażby, kupno samochodu elektrycznego ma być zwolnione z akcyzy, zaś odpisy amortyzacyjne (dla firm) mają być wyższe.

Ustawa zakłada też ułatwienie "tankowania". Do końca 2020 r. na zasadach rynkowych ma powstać 6400 punktów ładowania (czyli mają być budowane przez firmy, z ewentualnym dofinansowaniem publicznym). Jeśli jednak pod koniec roku 2019 okaże się, ze plan "się nie zrealizował", do akcji mają wkroczyć gminy, opracowując plan rozwoju brakujących stacji. Natomiast o stacje wzdłuż zarządzanych przez siebie dróg ma zadbać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Czy dzięki temu wyraźnie wzrośnie popularność aut elektrycznych (nie tylko premium), a tym samym - szansa na osiągnięcie założonej przez rząd liczby miliona "elektryków" na polskich drogach do 2025 roku? Nie wszyscy są optymistami...

Zobacz, co piszą na ten temat inne portale:

Business Insider Polska (o Tesli w iTaxi),

Puls Biznesu (o Tesli w EcoCar),

ISAP (tekst ustawy o elektromobilności),

Money.pl (o ustawie o elektromobilności),

Spider's Web (materiał archiwalny o opłacalności elektrycznych taksówek).Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.