Telefony Polaków często ze średniej półki

17-06-2009, 12:30

Telefony komórkowe to dla Polaków ważne urządzenia do komunikacji i rozrywki. Mimo to rzadko inwestujemy w drogie smartfony, choć marzymy o nich. Bardzo popularne są w Polsce modele ze średniej półki z funkcjami multimedialnymi – wynika z danych serwisów aukcyjnych i porównywarek.

W Polsce sprzedaż telefonów komórkowych wciąż systematycznie rośnie, choć na 100 obywateli przypada już 110 aparatów. Najwięcej aparatów sprzedaje Nokia. Na drugim miejscu uplasował się Samsung, któremu pola w ostatnim czasie ustąpił Sony Ericsson. W okresie ostatnich dwóch lat bardzo dynamicznie rósł popyt na zaawansowane technologicznie aparaty.

Polacy poszukują modeli, za pomocą których można odtwarzać pliki multimedialne, robić dobrej jakości zdjęcia lub korzystać z internetu. Według GfK Polonia, w ubiegłym roku Polacy kupili ponad milion sztuk tego rodzaju aparatów, o 60% więcej niż w roku 2007. Jednak najnowsze modele smartfonów wciąż są u nas kupowane rzadko.

Marcin Kwaśniak, redaktor naczelny miesięcznika Twoja Komórka, uważa, że to właśnie przez wysoką cenę Polacy wciąż kupują niewiele modeli z najwyższej półki.

- Choć bardzo byśmy chcieli, aby było inaczej, w Polsce telefony ciągle wykorzystywane są głównie do rozmów oraz wysyłania SMS-ów. Telefony takie, jak BlackBerry lub iPhone, (...) są głównie sprzedawane wraz z drogimi taryfami dla firm. Rzadko trafiają do osób fizycznych. Dla Polaków ich cena rynkowa jest po prostu nie do zaakceptowania - uważa Marcin Kwaśniak.

Wielu Polaków stara się kupić lepszy telefon okazyjnie, np. na aukcji internetowej. W ofertach dostępnych na tradycyjnych serwisach aukcyjnych zaawansowane modele kosztują średnio o kilkanaście do kilkudziesięciu procent taniej niż w salonach.

Smartfony są też oferowane przez serwisy z płatnymi podbiciami, jednak tutaj istnieje ryzyko, że nie uda się kupić wymarzonego urządzenia i skończy się na wydaniu pieniędzy na podbicia. Przedstawiciele jednego z takich serwisów przyznają, że aukcje telefonów mają duży udział w organizowanych licytacjach.

Również przedstawiciele porównywarek cen przyznają, że Polacy intensywnie porównują ceny nowych, zaawansowanych technologicznie telefonów. Potwierdzają też, że wśród poszukiwanych aparatów króluje Nokia.

W serwisie Nokaut.pl w Top 10 najczęściej wyszukiwanych telefonów znalazło się 5 modeli Nokii, 3 aparaty LG i 2 modele Samsunga. W serwisie Skąpiec.pl także króluje Nokia, która w pierwszej dziesiątce ma aż 6 modeli. 3 modele należą do firmy Sony Ericsson i jeden do Samsunga.

Z ostatniego raportu porównywarki Okazje.info wynika, że w maju 80% osób zainteresowanych kupnem telefonu komórkowego szukało produktów w cenie niższej niż 500 zł. Ceny 4 z 10 najczęściej oglądanych modeli w maju nie przekroczyły tej kwoty, choć nie zabrakło modeli droższych. Tylko jeden z najpopularniejszej dziesiątki to telefon w cenie powyżej 1000 zł.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy