Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Działania Komisji Europejskiej, dążącej do obniżki cen za połączenia międzynarodowe, mogą przynieść spodziewane efekty już w czasie letnich wakacji. Piłeczka jest obecnie w rękach Parlamentu Europejskiego.

Jak informuje BBC, komisja Parlamentu Europejskiego (PE), odpowiedzialna za przemysł, badania naukowe i energię, poparła propozycję Komisji Europejskiej (KE), której celem jest obniżenie opłat roamingowych o maksymalnie 70%.

Viviene Reding, unijna komisarz ds. telekomunikacji, zaznaczyła, że nowe, niższe opłaty, winny objąć nie tylko nowych klientów, ale przede wszystkim dotychczasowych. Penetracja rynku unijnego sięga obecnie 103%, co oznacza, że właściwie każdy mieszkanie Unii Europejskiej posiada telefon komórkowy. Stąd to głównie z myślą o nich KE przygotowała nowe regulacje - czytamy w oświadczeniu prasowym KE.

Komisja chce ustalić maksymalną opłatę, jaką mogliby pobierać operatorzy za połączenia realizowane między państwami członkowskimi UE. Wciąż nie ma jednak porozumienia co do ich wysokości. Obecne propozycje to od 40 do 52 centów za minutę połączenia wykonanego z zagranicy oraz od 15 do 25 centów za minutę połączenia odebranego za granicą.

Oprócz tego celem propozycji KE jest zwiększenie przejrzystości działania firm telekomunikacyjnych poprzez nakazanie im bezpłatnego udostępniania na życzenie klientów kosztów, jakie ponieśli w związku z realizacją połączenia międzynarodowego.

Zainteresowane firmy są nowej regulacji przeciwne, argumentując, że połączenia międzynarodowe oznaczają wyższe koszty, stąd wyższe ceny dla klientów. KE obliczyła jednak, że tylko na roamingu zarabiają one rocznie 8,5 miliarda euro. Przedstawiciele operatorów są także zdania, że nowa regulacja nie jest potrzebna, gdyż obniżki cen i tak wymusza rynek i panująca na nim konkurencja.

Głosowanie na posiedzeniu plenarnym PE planowane jest na maj. Jeśli propozycja zyska przychylność parlamentarzystów, to po konsultacji z Radą Ministrów UE i publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, stałaby się obowiązującym prawem na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej już podczas nadchodzących wakacji.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Europa.eu