Tak się bawią nastolatki na wakacjach? Nie, to kolejna odsłona wymuszeń lajków

14-08-2014, 12:41

Po Facebooku krążą fałszywe wiadomości dotyczące rozwiązłych zabaw roznegliżowanych nastolatek na wakacjach - ostrzegają eksperci z AVG.

Schemat działania jest taki sam, jak zwykle - na profilu znajomego widzimy treść, która podszywa się pod gorącego newsa z fałszywego portalu informacyjnego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zdjęcia sprawiają wrażenie mocno pornograficznych (przykład scamu krążącego ostatnio po Facebooku można zobaczyć poniżej).

W momencie gdy klikniemy w link, staniemy się ofiarą ataku - wiadomość pojawi się na naszej tablicy, a znajomi pomyślą, że udostępniliśmy ją celowo. Zamiast kontrowersyjnych treści zobaczymy najprawdopodobniej zachętę do podania naszego numeru telefonu i wpisania wysłanego nam kodu. Jeżeli to zrobimy, zgodzimy się na otrzymywanie płatnych subskrypcji SMS.

Przykład scamu krążącego po Facebooku 

Nie klikaj w co popadnie

- Co jakiś czas na facebookowych tablicach pojawiają się spreparowane wiadomości zawierające materiały wideo lub zdjęcia, które mają nas zachęcić do kliknięcia - tłumaczy Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG. - Pamiętajmy, że polityka Facebooka jest bardzo restrykcyjna, jeżeli chodzi o eksponowanie nagości. Tak więc, jeżeli widzimy tego typu wiadomości, zwłaszcza w materiałach informacyjnych, powinna nam się włączyć ostrzegawcza lampka. Choć pokusa kliknięcia może być bardzo duża, lepiej nie ryzykować.

Czytaj także: Michael Schumacher nie żyje? Nie! To kolejny scam na Facebooku


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy