T-Mobile G1 - pierwszy telefon z Androidem

24-09-2008, 12:57

Pierwszy telefon bazujący na platformie Android stworzonej z inicjatywy Google, został zaprezentowany wczoraj przez operatora T-Mobile. To najbardziej oczekiwane na rynku urządzenie od czasu premiery iPhone'a. W sklepach amerykańskich pojawi się w październiku i będzie kosztować 179 USD.

Urządzenie o nazwie T-Mobile G1 pojawi się w sklepach w USA 22 października i będzie o 20 USD tańsze niż iPhone 3G. T-Mobile G1 będzie również dostępny w Wielkiej Brytanii od listopada, a w pierwszym kwartale 2009 r. również w Niemczech, Austrii, Czechach i Holandii.

Dla T-mobile urządzenie zostało opracowane przez tajwańską firmę HTC. Rozgłos zapewnia mu zastosowanie otwartej platformy Android opracowanej z inicjatywy Google.

T-Mobile G1 ze złożoną klawiaturą, wersja biała
fot. HTC - T-Mobile G1 ze złożoną klawiaturą, wersja biała

Urządzenie zostało wyposażone w dotykowy ekran i wysuwaną klawiaturę QWERTY. Takie rozwiązanie pochwalili analitycy. Wiadomo, że wiele osób narzekało na brak klawiatury w iPhone.

Do pierwszego telefonu z Androidem dodano również trackball pozwalający na precyzyjną nawigację przy pomocy jednej ręki. T-Mobile G1 posiada też moduł GPS i aparat cyfrowy 3 mpix, który jednak nie umożliwia nagrywania wideo. Ze światem urządzenie może się łączyć przez sieci komórkowe (także 3G) oraz Wi-Fi.

Osoby o szczególnej wrażliwości estetycznej powinien ucieszyć fakt, że G1 będzie dostępny w trzech kolorach: czarnym, białym i brązowym.

Nie powinno zaskoczyć to, że G1 jest dobrze zintegrowany z usługami Google. Umożliwia pełny dostęp do usług Google Maps Street View, Gmail, YouTube i Google Search. Urządzenie obsługuje również komunikatory internetowe takie jak AOL, Yahoo! Messenger i Windows Live Messenger w USA.

T-Mobile G1 z rozłożoną klawiaturą
fot. HTC - T-Mobile G1 z rozłożoną klawiaturą

Wyraźnym sygnałem świadczącym o podjęciu konkurencji z iPhonem jest fakt, że T-Mobile G1 dostarczany będzie z nową aplikacją ułatwiającą dostęp do Amazon MP3 – cyfrowego sklepu muzycznego Amazon.com, oferującego ponad 6 mln utworów MP3 bez zabezpieczeń DRM.

T-Mobile G1 będzie też pierwszy telefonem z dostępem do Android Market – platformy oferującej aplikacje i usługi projektowane przez programistów z całego świata (nasuwają się skojarzenia z AppStore). Gdy aparat wejdzie na rynek w przyszłym miesiącu, platforma Android Market ma oferować dziesiątki aplikacji dla systemu Android, w tym porównywarki cen, aplikacje ułatwiające planowanie przejazdów, tworzenie map i in.

Sonda
Co sądzisz o pierwszym telefonie z Androidem
  • jestem zachwycony
  • nic szczególnego
  • nie mam zdania
  • znów Google, boje się otworzyć puszkę
wyniki  komentarze

Obecnie analitycy oceniają, że Android może się stać popularnym rozwiązaniem dla telefonów komórkowych. W ocenie wpływowej firmy Gartner w roku 2011 urządzenia z Androidem będą stanowić 10% rynku smartfonów. Analitycy zwracają też uwagę na ciekawą pozycję jaką zajmuje Google. Firma nie wchodzi właściwie na rynek oprogramowania mobilnego lub telefonów, ale przygotowuje sobie świetny grunt na tym rynku.

Jeśli chodzi o ocenę samego urządzenia, to wielu komentatorów uważa je za nieco mniej zaawansowane od iPhone, ale bardzo obiecujące. G1 może być zwiastunem nowej rywalizacji na rynku urządzeń przenośnych, w której wezmą udział programiści skupieni wokół Androida i Apple.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy