Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Szyfrowanie w procesorze

10-04-2006, 10:35

Specjaliści z firmy IBM opracowali nowy system bezpieczeństwa, który zintegruje szyfrowanie wiadomości z dowolnym procesorem. Firma już widzi swój wynalazek jako świetną metodę do zabezpieczenia urządzeń przenośnych i nowy sposób na DRM.

Secure Blue, bo tak nazywa się nowa technologia, stanowi zestaw obwodów, które są wmontowywane w procesor. IBM testował rozwiązanie na swoich procesorach PowerPC, ale zapewnia, że Secure Blue będzie współpracować z układami od Intela i AMD.

Godne uwagi jest to, że Secure Blue nie stanowi osobnego modułu umieszczonego na płycie głównej, ale jest zintegrowane z procesorem. Deszyfrowanie danych odbywa się "w locie" co sprawia, że zmniejsza się liczba obszarów, które cyberprzestępca może zaatakować. Nie można już więc znaleźć luki pomiędzy procesorem, a urządzeniem (programem) szyfrującym.

Utrudnia to jednak wdrożenie samej technologii, bo jak już wspomniano, nie wystarczy dołączyć modułu do płyty głównej. Na zastosowanie Secure Blue mogą sobie pozwolić tylko ci producenci sprzętu, którzy wynajmą inżynierów IBM. Z pewnością nowa technologia zostanie wprowadzona w pierwszej kolejności do produktów firm będących partnerami producenta Secure Blue. Firma prowadzi też rozmowy z Intelem i AMD.

Bruce Schneier z firmy Counterpane Internet Security Inc. uważa, że Secure Blue z pewnością przysłuży się sprawności działania maszyny i szybkości deszyfrowania, ale stopień zagrożenia pozostaje na tym samym poziomie. Po prostu cyberoszuści będą próbowali pozyskać dane wyświetlane na ekranie.

Technologia Secure Blue może też znaleźć zastosowanie przy rozwiązaniach DRM, jeśli zostanie zastosowana np. w odtwarzaczach mp3. Jak twierdzą przedstawiciele IBM nie wiadomo jeszcze, czy Secure Blue posłuży do tych celów, ale nie jest to wykluczone.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Możliwe tylko w Japonii

Źródło: ZDNet, AP