Szukając w Google chroń lasy deszczowe (aktualizacja)

29-08-2008, 12:53

W ciągu dnia wielokrotnie korzystamy z wyszukiwarki Google. A gdyby tak przy okazji szukania ratować tropikalne lasy? Taką możliwość do niedawna dawała niezależna strona Forestle.org. Niestety forma współpracy nie spodobała się firmie Google.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Forestle.org umożliwia korzystanie z wyszukiwarki Google, czyli narzędzia, z którego codziennie korzysta wielu internautów. Różnica pomiędzy stroną Forestle.org a Google.com dotyczy dochodu z reklam. Linki sponsorowane pojawiające się na Forestle.org zasilają program Adopt an Acre prowadzony przez organizację The Nature Conservancy. Fundusze przekazane na rzecz programu przekazywane są na ochronę lasów tropikalnych oraz działania edukacyjne.

Według przedstawicieli Forestle.org każde wyszukiwanie z poziomu tej strony przyczynia się do uratowania 0.1 m² lasu tropikalnego. Jest to w przybliżeniu powierzchnia ekranu monitora. Przeciętny internauta korzysta z wyszukiwarki ok. 1000 razy w ciągu roku, co teoretycznie powinno pozwolić na uratowanie 100 m² lasu. Według strony Forestle.org do tej pory uratowano 14514.1 m² lasów.

Nie wszystkie pieniądze jakie zarabia strona Forestle są przekazywane na ochronę środowiska. Funkcjonowanie strony wiąże się z kosztami administracyjnymi, które są również pokrywane z zebranych funduszy. Według autorów strony koszty te utrzymują się poniżej 5% przychodów. Forestle zobowiązała się do wydawania raportów finansowych, które przyczynią się do przejrzystości jej działań.

Osoby, które chcą korzystać z tej zielonej odmiany Google mogą ustawić ją jako stronę startową lub zainstalować wtyczkę do przeglądarki (dostępną dla Firefoksa, Safari oraz Opery). Wtyczka posiada funkcjonalności ułatwiające szukanie na określonych stronach.

Aktualizacja

Firma Google niestety zakończyła współpracę ze stroną Forestle.org. Powodem było to, że według Google strona Forestle zachęcała do sztucznych kliknięć w linki sponsorowane.

Forestle nie zgadza się z taką opinią. Nad wynikami wyszukiwania była umieszczona informacja o treści

Please only click on Google sponsored links if you are really interested in them. You harm Forestle, Google and the advertising websites with artificial clicking (tłumaczenie: Proszę klikać na sponsorowane linki Google tylko jeśli jesteś nimi naprawdę zainteresowany. Sztucznymi kliknięciami szkodzisz stronie Forestle, Google i reklamującym się stronom).

W opinii Forestle firma Google w rzeczywistości przestraszyła się popularności Forestle. Wczoraj zielona wyszukiwarka zarobiła 200 USD, co miało uratować 4 tys. m2 lasu. Przedstawiciele Forestle będą się jeszcze starać o odnowienie umowy z Google.

Informacja o zakończeniu współpracy Google-Forestle
fot. - Informacja o zakończeniu współpracy Google-Forestle

Informacja na ten temat pojawia się, kiedy wyszukujemy w Forestle przy pomocy wtyczki do przeglądarki (zrzut z ekranu obok).

Podziękowania dla Kermitka za podesłanie informacji.


Następny artykuł » zamknij


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag rozszerzeniatag Googletag Forestle.org
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.