System webOS sprzedany firmie LG, ale nie z myślą o tabletach

26-02-2013, 11:16

System webOS już drugi raz w swojej historii zmieni właściciela. Firma LG odkupiła go od HP, ale tym razem nie na potrzeby smartfonów czy tabletów, ale inteligentnych telewizorów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Dziennik Internautów pisał o pierwszym tablecie HP z systemem Android, którego zaletą jest przede wszystkim niska cena. Firma HP, wypuszczając takie urządzenie, dała wszystkim do zrozumienia, że ostatecznie porzuciła myśl o produkowaniu urządzeń z własnym systemem webOS, który trafił w jej ręce po przejęciu firmy Palm.

Wiele osób zastanawiało się, co HP zrobi z webOSem. Odpowiedź pojawiła się wczoraj. Firma HP ogłosiła sprzedanie systemu webOS firmie LG Electronics.

webOS kupiony z myślą o Smart TV

Nie ujawniono warunków finansowych tej transakcji.

LG przyznaje, że ma zamiar wykorzystać nabytek w rozwiązaniach Smart TV. Firma przejmie kod źródłowy systemu webOS, dokumentację, inżynierów związanych z webOS oraz połączone z nim strony internetowe. W ramach umowy LG otrzyma także licencje na korzystanie z własności intelektualnej HP, takiej jak patenty uzyskane jeszcze przez firmę Palm, pierwotnego twórcę systemu webOS.

Ponadto w ramach porozumienia LG ma przejąć zarządzanie projektami open source (Open WebOS i Enyo). HP zatrzyma dla siebie zasoby chmurowe Palma, infrastrukturę firmy oraz kontrakty. HP będzie też nadal wspierać użytkowników rozwiązań Palm.

zdjęcie
fot. Ken Teegardin (lic. Creative Commons)

LG ma technologię, HP ma problem z głowy

Firma LG cieszy się przede wszystkim z nabycia technologii i talentów związanych z systemem webOS. Firma jest zainteresowana wprowadzaniem do swoich telewizorów intuicyjnych interfejsów oraz usług internetowych. W chwili obecnej firma przyznaje, że webOS może znacznie ułatwić wprowadzanie innowacji do produktów, co wcale nie musi oznaczać, że zobaczymy coś takiego, jak "webOS w telewizorach".

Sonda
Czy HP postąpiła słusznie sprzedając system webOS?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Firma HP wydaje się zadowolona z tego, że udało się jej spieniężyć własność intelektualną związaną z webOSem. Umacnia to pozycję firmy jako dysponenta określonych patentów i w przyszłości mogą się pojawić kolejni chętni na płacenie za te same licencje, za które teraz płaci LG.

HP może też czystym sumieniem skupić się na Androidzie, nie czując presji na "zrobienie czegoś z webOSem", a trzeba przyznać, że ten system nikomu nie przyniósł szczęścia. Firma Palm osiągnęła tyle, że przejęła ją HP. Firma HP wypuściła na rynek TouchPada, który sprzedawał się dopiero po obniżeniu ceny. Czy LG wykorzysta ten system lepiej niż poprzedni właściciele?

Czytaj także: Tablet HP Slate 7 z Androidem jest tani. Przede wszystkim tani!Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.