Syria znów odcięta od internetu. Ruch po prostu zamarł

08-05-2013, 14:44

Syria dosłownie zniknęła z sieci wczoraj wieczorem. Przyczyny nie są znane, ale nie jest to pierwsze odcięcie Syrii od sieci, a jego gwałtowność sugeruje działanie rządu. Aktualizacja: Syryjski rząd twierdzi, że pracuje nad przywróceniem łączności.

Wczoraj około godz. 20:45 ruch internetowy do Syrii po prostu się zatrzymał. Zauważyły to m.in. firmy OpenDNS, CloudFlare i Google.

Wykresy ilustrujące połączenia z Syrią (takie jak ten poniżej) pokazują gwałtowność tego wydarzenia, które nie było poprzedzone żadnymi zakłóceniami w ruchu internetowym. 

  wykres

Ponadto AnonymousPress donosi o wyłączeniu telefonii komórkowej w Syrii.

Syria odcięta nie pierwszy raz

Odcięcie od internetu było nagłe i kompletne. To oznacza, że albo rząd Syrii postarał się o odcięcie kraju od sieci, albo doszło do uszkodzenia kabli. Ten drugi scenariusz wydaje się mniej prawdopodobny, bo trudno jest uszkodzić wszystkie kable w tym samym czasie.

Bardzo podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas rząd Syrii obwiniał terrorystów o odcięcie kraju od sieci, ale nikt nie chciał w to wierzyć. Syryjski rząd może sprawić, że jedyny dostawca internetu w tym kraju - Syrian Telecommunications Establishment - tak skonfiguruje serwery, aby zatrzymać komunikację.

Sonda
Dlaczego - Twoim zdaniem - Syria została odcięta od sieci?
  • rząd się o to postarał
  • to uboczny efekt walk
  • terroryści przecieli kable
  • wszystko mogło się zdarzyć
wyniki  komentarze

Wszyscy zresztą wiedzą, że Syria nie jest krajem sprzyjającym wolności internetu. Warto przypomnieć choćby aresztowanie syryjskiej blogerki w drodze na konferencję poświęconą wolności prasy w regionie. Syryjskie władze musiało też zaboleć to, że Anonymous ujawnili banalne hasła doradców syryjskiego prezydenta, a w lipcu Wikileaks udostępnił dokumenty związane z Syrią, które były kompromitujące także dla władz tego kraju.

AKTUALIZACJA

CNN informuje za syryjską agencją SANA, że według rządu awaria internetu jest spowodowana uszkodzeniem kabla optycznego i właśnie trwają prace nad usunięciem tej awarii.

Czytaj także: Wikileaks publikuje e-maile kłopotliwe dla Syrii... i jej przeciwników


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy