Interesująca różnica cen w polskich kurortach górskich. Podczas gdy w Szczyrku i Szklarskiej Porębie ceny noclegów wzrosły o kilkadziesiąt procent, Zakopane oferuje pokoje nawet o połowę taniej niż rok temu. Jakie jeszcze niespodzianki czekają na turystów? Gdzie warto zarezerwować pobyt, by nie przepłacić?
reklama
Tegoroczny sezon zimowy przynosi spore zaskoczenie - Zakopane, dotychczas uważane za jeden z droższych kierunków, oferuje noclegi o połowę tańsze niż w ubiegłym roku - wynika z analizy rankomat.pl, w której eksperci porównali, jak zmieniły się w ciągu roku ceny noclegów ze śniadaniem w polskich i zagranicznych kurortach górskich.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w pozostałych polskich kurortach.
Turyści szukający oszczędności tradycyjnie kierują wzrok w stronę kwater prywatnych. Tu jednak również czekają niespodzianki.
Mimo to kwatery prywatne wciąż pozostają atrakcyjną alternatywą, oferując ceny nawet o połowę niższe od hoteli 3-gwiazdkowych
Dla miłośników alpejskiego klimatu i rozbudowanej infrastruktury narciarskiej naturalnymi kierunkami są Austria i Włochy. Jednak za komfort trzeba słono zapłacić.
Coraz więcej Polaków odkrywa uroki czeskich kurortów, doceniając nie tylko niższe ceny, ale także mniejsze zatłoczenie i dobrą infrastrukturę.
We wszystkich 3 miejscach za kwaterę prywatną w okresie świąteczno-noworocznym trzeba wydać około 2800 zł.
Ceny wahają się w zależności od terminu i dostępności bazy noclegowej. Ubiegłoroczna analiza rankomat.pl wykazała, że bliżej terminu hotele wyprzedają miejsca nawet za 2 razy mniej niż w przypadku wcześniejszej rezerwacji. Jednak z decyzją o wakacjach w czasie świąteczno-noworocznym nie warto czekać. Kilka miesięcy wcześniej to najlepszy okres na rezerwacje. Potem czeka nas już tylko żmudne polowanie i porównywanie.
Planując świąteczny wyjazd w góry, należy uwzględnić nie tylko koszty noclegów, ale także dodatkowe wydatki, z których dosyć znaczący mogą stanowić....
Skipassy
W większości popularnych kurortów narciarskich za granicą ceny skipassów w okresie świąteczno-noworocznym (24 grudnia-6 stycznia) są o kilkanaście złotych wyższe niż w pozostałej części sezonu.
Oczywiście w planach wyjazdowych należy także uwzględnić transport i wyżywienie: szczególnie w okresie świątecznym ceny w restauracjach są wyższe
Eksperci zalecają uwzględnienie następujących aspektów wyjazdu:
Doliczając do tych wydatków koszt wyżywienia oraz dojazdu wychodzi na to, że za wyjazd świąteczno-noworoczny para zapłaci od kilku tysięcy złotych w Polsce i Czechach do kilkunastu tysięcy złotych na austriackich i włoskich stokach.
Koszt wyjazdu może jednak mocno wzrosnąć, jeśli wyrządzimy komuś krzywdę na stoku, zniszczymy mu drogi sprzęt lub jeśli potrzebny będziemy potrzebować śmigłowiec, do akcji ratunkowej. Warto się przed tym zabezpieczyć.
Na włoskich stokach ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest wręcz obowiązkowe. Podczas sylwestrowej zabawy szczególnie przydatna może okazać się także klauzula alkoholowa. Ubezpieczenie narciarskie z OC i klauzulą alkoholową kosztuje nawet tylko 44 zł za tydzień dla dwóch osób - podkreśla Magdalena Kajzer, ekspertka ds. ubezpieczeń turystycznych rankomat.pl.
Czytaj także: Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną?
Metodologia analizy
W analizie porównano najtańsze oferowane noclegi dla dwóch osób w terminie 26.12.2024-01.01.2025 na platformie booking.com w wybranych miejscowościach w hotelach 3-gwiazdkowych oraz kwaterach prywatnych wraz ze śniadaniem. Ceny sprawdzono 27.11.2023 oraz 27.11.2024.
Foto: Freepik
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Jakie prezenty dla pokolenia Z - co naprawdę liczy się dla młodych konsumentów?
|
|
|
|
|
|