Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Statystyki stron WWW, czyli więcej informacji o użytkownikach odwiedzających Twoją witrynę

Porada Kei.pl 26-11-2009, 08:59

Jak bardzo przydatne są statystyki wie każdy, kto choć raz umieścił swoją stronę w internecie. Oczywiście można pokusić się tylko o licznik odwiedzin, jednak ta forma nie umożliwia pełnej analizy popularności naszego serwisu. W przeciwieństwie do licznika, statystyki oprócz prezentacji liczby odwiedzin, dają często możliwość sprawdzenia ilości wygenerowanego transferu, czy pobrań plików dla poszczególnych dni, miesięcy, a nawet godzin.

Podział statystyk

Statystyki bardzo ogólnie można podzielić na dwie formy przekazywania (pobierania) danych. Jedna z nich to aplikacje korzystające z logów serwera WWW (np. Apache). Serwer zapisuje dane każdego wywołania do pliku, skąd system statystyk pobiera je, obrabia i przedstawia w przejrzystej formie użytkownikowi. Statystyki takie są w większości przypadków umieszczone na serwerze dostawcy hostingu tak, by mogły mieć pełny dostęp do odczytu logów.

Druga forma to przekazywanie odpowiednich danych do serwera zbierającego za pomocą funkcji w JavaScript – wymaga ona jednak od użytkownika ingerencji w źródło strony i wklejenie udostępnionego przez twórców statystyk kodu. Niestety w ten sposób nie da się zebrać wszystkich danych, a dodatkowo należy wkleić „obcy” kod do witryny. Jednak jego zasadniczą wadą jest fakt, że za każdym razem kiedy użytkownik odświeża stronę, oprócz połączenia z naszym serwerem, nawiązuje również połączenie z serwerem statystyk. W niektórych przypadkach może to znacząco wydłużyć czas generowania strony - szczególnie jeśli ten drugi serwer jest znacznie obciążony. Wybrane aplikacje statystyk

Webalizer

Aplikacja ma już dość długi staż w świecie internetu. Aplikacja jest ciągle rozwijana, a najnowsza wersja została wydana w marcu 2009r.

Webalizer jest programem całkowicie napisanym w języku C, dzięki czemu generowanie statystyk odbywa się bardzo szybko. Statystyki prezentuje za pomocą stron HTML w przejrzysty sposób. Użytkownik ma do dyspozycji szereg wykresów prezentujących ruch na swojej witrynie w rozbiciu na poszczególne godziny, dni, miesiące a nawet lata. Przeglądając tabele i wykresy możemy dowiedzieć się ile wejść odnotowała nasza witryna w prezentowanym okresie, jaki transfer został przy tym wygenerowany (zarówno ile danych zostało wysłanych oraz ile odebranych), z jakich przeglądarek nastąpiło wejście na stronę. Bardzo przydatną opcją (głównie w pozycjonowaniu) jest również sprawdzenie jakich słów kluczowych używali użytkownicy aby znaleźć i odwiedzić naszą stronę. Dowiedzieć się możemy również z jakich regionów świata najchętniej „klikano” na stronie dzięki geolokalizacji.

Aplikacja jest darmowa zarówno dla użytku osobistego jak i komercyjnego. To wszystko sprawia, że Webalizer jest oferowany jako główny system statystyk w wielu firmach hostingowych.

Awffull

Jest bardzo zbliżony do webalizera – w zasadzie jest jego forkiem. Oferuje podobną funkcjonalność co jego poprzednik, przy czym dodano szereg usprawnień. Jedną z nich jest możliwość dostosowania wyglądu za pomocą arkuszy stylów CSS – dla każdej domeny z osobna. Każdy użytkownik może więc dostosować wygląd do swoich własnych preferencji. Są również różnice w budowie samego silnika aplikacji, których przeciętny użytkownik nie zauważy – należy tutaj wspomnieć o zastosowaniu wyrażeń regularnych, które wykorzystywane są do pobierania informacji z logów serwera WWW. Podobnie jak Webalizer, jego brat może czytać logi różnych serwerów WWW oraz przedstawiać statystyki dla serwera FTP.
Oczywiście również został napisany w C, dzięki czemu obróbka logów trwa bardzo krótko i w większości zastosowań nie generuje nadmiernego obciążenia.

Awstats

Jedną z wad przedstawionych do tej pory statystyk, był brzydki interfejs – w aplikacji Webalizer niestety nie było większego pola do popisu i wygląd musiał pozostać, natomiast w przypadku Awffull'a można było go dostosować do swoich preferencji.
Tutaj z pomocą przychodzi kolejna aplikacja umożliwiająca generowanie statystyk po stronie serwera WWW. Aplikacja może wyróżniać się między innymi tym, że cała prezentacja wygląda bardzo ładnie. Mamy pięknie prezentujące się wykresy, bardzo ładne tabelki z danymi oraz intuicyjny interfejs.
Dzięki obsłudze wtyczek istnieje możliwość obsługi tooltip'ów (wyskakujących okienek pomocy), geolokalizacji, czy zmiany i tak ładnych wykresów na applety w javie (wtedy otrzymujemy wykresy 3d), które poniekąd prezentują się jeszcze lepiej. Kwestia oczywiście gustu, ale na uwagę zasługuje sam fakt posiadania możliwości wyboru.
W Awstats dostępna jest między innymi lista przeglądarek z jakich odwiedzano naszą witrynę, lista krajów, użyte słowa kluczowe, wyszukiwarki oraz lista wejść z innych stron, które zawierają linki do naszej witryny.

To wszystko sprawia że system ten jest najchętniej wybieraną przez użytkowników aplikacją do zbierania statystyk. Niestety nie nadaje się na serwer, na którym logi zajmują po kilkanaście GB – może okazać się do tego zbyt wolny i zabiera zbyt dużo zasobów. Najlepiej z tego powodu użyć go jako opcję i włączać tylko dla wybranych domen lub użytkowników.

Demo systemu znajduje się pod adresem: http://www.nltechno.com/awstats

Google Analitycs

Jest pierwszą z opisywanych aplikacji, bazującą na kodzie JavaScript oraz ciasteczkach (Cookies). System jest darmowy jeśli liczba odsłon nie przekracza 5 milionów miesięcznie – dla przeciętnej strony WWW jest to wartość która w zupełności wystarczy.

Do korzystania z Google Analitycs, potrzebujemy konta w domenie gmail.com. Jeśli go nie posiadamy, możemy bezpłatnie takie konto założyć.

Stroną startową w tym przypadku będzie „http://www.google.com/intl/pl_ALL/analytics/” - jeśli mamy konto w Google klikamy „Otwórz Analitycs”, zostanie wtedy poproszeni o login i hasło, jeśli jednak konta nie posiadamy, możemy je założyć klikając w link „Zarejestruj się teraz”.

Po zalogowaniu do usługi musimy założyć konto – w tym celu podajemy adres witryny (nowe witryny możemy dodawać później), nazwę użytkownika (może to być np. również nazwa głównej domeny), strefę czasową i klikamy „Kontynuuj”. Musimy podać jeszcze imię, nazwisko oraz numer kontaktowy. Od zakończenia rejestracji dzieli nas już tylko zatwierdzenie regulaminu.
Po zalogowaniu naszym oczom ukazuje się instrukcja dodania tzw. „Kodu śledzenia”. Mówi ona, że przedstawiony kod należy skopiować na sam koniec źródła strony zaraz przed znacznikiem zamykającym „”. Należy pamiętać, że kod musi być wklejony do każdej podstrony naszego serwisu. Po dokonaniu tych czynności Google zweryfikuje ich poprawność.

Aby wyświetlić szczegółowe statystyki należy kliknąć „Wyświetl raport” w tabelce z domenami. Do wyboru mamy całą paletę opcji jak podgląd na statystyki odwiedzin z podziałem na dni, średnią z wybranego okresu, czy całego miesiąca. Możemy sprawdzić praktycznie każdy element działania naszej strony – wyjątkiem są pobierane pliki oraz transfer – w przypadku statystyk działających poza serwerem www, niestety nie da się takich danych wyświetlić.

Google Analitycs ma bardzo dużo opcji i możliwości. Niestety ich opis wykracza poza możliwości tego artykułu, dlatego najłatwiej skorzystać z pomocy udostępnionej przez Google dla swojego produktu. Można tam znaleźć odpowiedź praktycznie na każde pytanie w tym zakresie.

Stat24.com

Jest to kolejna aplikacja która do działania wymaga wklejenia kodu JavaScript do „wnętrza” strony WWW. Panel wydaje się być dość przyjazny dla użytkownika, całość jest przedstawiona w prosty i jasny sposób.

Dzięki interfejsowi stat24 zauważyć możemy zalety statystyk z wykorzystaniem JavaScript, a mianowicie przedstawienie użytkownikowi statystyk odnośnie systemu operacyjnego, przeglądarki, czy np. rozdzielczości ekranu - ta ostatnia może być szczególnie ważna jeśli chcemy dostosować naszą stronę pod konkretną rozdzielczość. Oczywiście informacja o przeglądarce czy systemie jest również przedstawiana w statystykach czerpiących dane z logów, tam jednak nie zawsze jest prawdziwa, gdyż istnieje możliwość wysłania do serwera wersji innej niż faktyczna.

Interfejs stat24 wydaje się być lepiej zorganizowany niż w przypadku statystyk Google – minusem może być to, że aby korzystać bezpłatnie z tego systemu, należy na głównej stronie swojego serwisu, umieścić logo stat24.

Warto przed rozpoczęciem pracy zajrzeć na demo statystyk przygotowanych przez ich twórców – dostępne pod adresem: http://stat24.com/engine/Main.php oraz dokładnie zapoznać się z regulaminem.

Realizacja systemu statystyk w Kei.pl

W Kei.pl statystyki realizowane są przez zmodyfikowaną wersję aplikacji Awffull. Wcześniej używany do tego celu był Webalizer. Modyfikacje głównie polegały na dostosowaniu szaty graficznej, udostępnieniu dodatkowo angielskiej wersji językowej, zmieniającej się w czasie rzeczywistym. Niestety standardowo nie jest to możliwe z uwagi na fakt, że cała zawartość stron jest generowana automatycznie podczas obróbki logów. Dodatkowo transfer został podzielony na wejściowy i wyjściowy, a interfejs wzbogacony o statystykę obciążenia generowanego przez domenę – dzięki temu otrzymujemy informację odnośnie problematycznych elementów naszej witryny.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że podany jako przykład Awstats jest systemem jeszcze bardziej „miłym dla oka”, jednakże przy wyborze kierowaliśmy się tym, by statystyki były bardzo wydajne jeśli chodzi o generowanie informacji, a zarazem miały przejrzysty wygląd. Posiadając platformę Aztec lub Luna, możemy łatwo zainstalować system statystyk Awstats na własnym serwerze. Wszystkie kroki wykonamy bez potrzeby udziału Administratorów.

kei.pl

 

Poradę dla Czytelników Dziennika Internautów przygotowała firma Kei.pl dostawca usług hostingowych.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik