Średnio dostajemy 74% obiecanej prędkości internetu. Oto europejski broadband

26-06-2013, 14:18

Internauci w Europie dostają średnio 74% obiecanej prędkości łącza, co potwierdziły ogólnoeuropejskie badania prowadzone dzięki wolontariuszom. Na pocieszenie warto jednak dodać, że użytkownicy xDSL w Polsce często są bliscy tego, za co rzekomo płacą.

W roku 2011 Dziennik Internautów pisał o badaniu prędkości internetu w 30 krajach. Te badania są prowadzone na szeroką skalę dzięki wolontariuszom, którzy zgodzili się na zainstalowanie w domach specjalnych urządzeń do badania prędkości. Jeszcze nigdy w Europie nie badano prędkości łączy na taką skalę, jedną metodą.

Dziś Komisja Europejska poinformowała o nowych wynikach badań, bazujących na danych zebranych w marcu 2012.

Przeciętnie 74% obiecanej prędkości

Okazało się, że Europejczycy dostają przeciętnie 74% obiecanej przez operatorów prędkości. Wykazano więc czarno na białym, że reklamy operatorów są dalekie od rzeczywistości.

Ponadto badania wykazały, że:

  1. Użytkownicy sieci kablowych dostają najbardziej wiarygodne informacje o prędkości pobierania danych. Usługi oparte na technologiach xDSL osiągnęły jedynie 63% deklarowanych prędkości w porównaniu z wartością rzędu 91% proc. w przypadku telewizji kablowej i 84% proc. w odniesieniu do FTTx.
  2. Średnia prędkość pobierania danych we wszystkich krajach i we wszystkich technologiach wynosiła 19,47 Mb/s w godzinach szczytu.
  3. Prędkości wysyłania danych są bliższe prędkościom deklarowanym niż prędkości pobierania. W całej Europie średnia prędkość wysyłania wynosiła 6,20 Mb/s, co stanowi 88% deklarowanych prędkości wysyłania.

Jak jest w Polsce?

W raporcie z badań da się znaleźć coś pocieszającego dla Polaków. Jeśli chodzi o technologię xDSL w godzinach szczytu, to polscy internauci dostają przeciętnie 83,4% obiecanej prędkości. To wynik znacznie wyższy niż przeciętna krajów UE, wynosząca dla tej technologii 60,3% (zob. wykres).

Wykres

Jeśli chodzi o technologie kablowe, Polska osiągnęła wynik 89,4%, niewiele niższy od unijnej średniej (91%). W ogóle w tym obszarze nie ma pomiędzy krajami UE dużych różnic.

wykres

Sonda
Na ile oceniasz prędkość swojego łącza (jako odsetek prędkości deklarowanej przez operatora)?
  • 100% lub więcej
  • od 90 do 100%
  • od 75% do 90%
  • od 50% do 75%
  • mniej niż 50%
wyniki  komentarze

Brakuje danych dla naszego kraju, jeśli chodzi o FTTx, co zapewne wynika ze stosunkowo małej liczby abonentów korzystających z tej technologii.

Opisywane badanie potrwa do końca 2014 r., planowane są dwa kolejne pomiary roczne. Można przyłączać się do wolontariuszy. Wybranym do badań osobom zostanie przesłane niewielkie urządzenie do podłączenia do ich domowego internetu. Urządzenie wykonuje serię automatycznych testów, w czasie gdy linia nie jest używana. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy SamKnows.

Czytaj także: Tańsza budowa sieci i mniej rozkopanych dróg? Bruksela proponuje przepisy


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy