Sprzedaż PC-tów znów spada, ale hybrydy się przyjmują

10-04-2015, 10:55

W ubiegłym roku rynek PC-tów jakby odżywał, ale pierwsze miesiące tego roku były dla niego kiepskie. Z drugiej strony ludzie częściej decydują się na zamienniki PC-tów, takie jak urządzenia hybrydowe.

W ubiegłym roku informowaliśmy, że sprzedaż PC-tów przestała spadać. Druga połowa 2014 roku była generalnie dobra dla tego rynku, co było napędzane m.in. wymienianiem starych komputerów z Windowsem XP. Z najnowszych danych firm analitycznych wynika, że ten moment rozpędu już się skończył.

Koniec wymiany po Windowsie XP

Firma IDC poinformowała, że według jej szacunków w pierwszym kwartale 2015 roku sprzedano 68,5 mln komputerów PC. Oznacza to spadek o 6,7% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. 

Z kolei według danych Gartnera na świecie sprzedano 71,7 mln komputerów w pierwszym kwartale 2015 roku. Oznacza to spadek o 5,2%. 

Obie firmy analityczne zgadzają się co do tego, że tylko dwóch czołowych producentów zanotowało wzrosty. Są to Lenovo oraz HP. Poniższy wykres (na bazie danych IDC) prezentuje, jak zmienił się udział w rynku poszczególnych producentów. 

PC-ty - udziały w rynku

Hybrydy się przyjmują

Analitycy obydwu firm zgadzają się również co do tego, że obecny spadek ma związek z zakończeniem wymieniania komputerów po zakończeniu wsparcia dla XP. 

Sonda
Jakiego urządzenia używasz najchętniej?
  • smartfon
  • tablet
  • hybryda
  • laptop
  • komputer stacjonarny
wyniki  komentarze

Firma Gartner dodatkowo zauważa, że rośnie zapotrzebowanie na "zamienniki PC-tów", takie jak utlracienkie notebooki, urządzenia hybrydowe i nawet tablety z Windowsem. Trend ten wydaje się szczególnie widoczny na rynkach dojrzałych. Firma Gartner wlicza tego typu urządzenia do swoich szacunków dotyczących PC-tów. Spodziewa się ona, że po obserwowanych teraz spadkach rynek przejdzie do fazy powolnego, stałego wzrostu, która będzie trwała kilka lat.

Z kolei IDC zwraca uwagę na to, że w USA spadek następuje wolniej niż w innych regionach świata, a w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) doszło do niekorzystnego wzrostu cen z powodu wahań cen walut. Również IDC zauważyła, że na rynku lepiej przyjmują się takie urządzenia, jak Chromebooki albo ultracienkie laptopy, co można uznać za pozytywny sygnał na przyszłość. Nie bez znaczenia będzie wydanie Windowsa 10, który powinien pojawić się tego lata


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930