Sprawdź, kto rządzi internetem. Bezpłatne warsztaty już jutro!

redakcja 29-10-2014, 14:56

Internet to sieć nieuporządkowanych powiązań czy system naczyń połączonych? Co jest dziś ważniejsze: swobodny dostęp do informacji czy ochrona prywatności? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas warsztatów na temat zarządzania internetem „Sprawdź, kto rządzi internetem”. Odbędą się one jutro, 30 października br. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66).

Organizatorami warsztatów są Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, ICANN, NASK oraz Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania (FWiOO). Wstęp jest bezpłatny, nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji.

Dzięki uprzejmości ICM (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Uniwersytet Warszawski) i TV Platon relację będzie można obejrzeć na żywo na stronie ministerstwa cyfryzacji (mac.gov.pl).

Tematyka warsztatów jest tak dobrana, aby każdy – informatyk, prawnik, student, przedsiębiorca czy urzędnik – znalazł coś dla siebie. Na całość wydarzenia składa się, poza sesjami plenarnymi, 6 eksperckich grup warsztatowych, podczas których zostaną omówione następujące zagadnienia:

  • zarządzanie technicznymi zasobami sieci (domeny internetowe, adresy IP, protokoły komunikacji), zasady działania i zadania realizowane przez ICANN, rola rządu USA
    w zarządzaniu internetem oraz proces przekazywania nadzoru nad systemem domen internetowych globalnej społeczności internetu;
  • cyberbezpieczeństwo z uwzględnieniem usługi DNSSEC;
  • prywatność vs dostęp do informacji w kontekście orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-131/12 (Google Spain) – usuwanie wyników wyszukiwania;
  • neutralność sieci – wpływ przyszłych regulacji prawnych na działanie sieci internet, dostępność usług i informacji oraz kształt łańcucha wartości w internecie w układzie: ISP – dostawca usług i treści elektronicznych – użytkownicy (konsumenci);
  • program nowych domen generycznych (new gTLD).
Redakcja Dziennika Internautów zaprasza szczególnie do udziału w Warsztacie 4 (godz. 14:00-16:00), który odbywa się pod hasłem „Wszystko, co zawsze chcieliście wiedzieć o internecie, ale baliście się zapytać – jak działa internet w ujęciu technicznym i biznesowym”.
Warsztat 4 będzie okazją do zadawania bardzo różnych pytań ekspertom z organizacji ICANN i NASK, z firm Allegro, Facebook i Orange, a także z organizacji pozarządowych, takich jak Fundacja Nowoczesna Polska i ISOC Polska. Moderatorem dyskusji będzie Marcin Maj z Dziennika Internautów.   

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji, choć organizatorzy będą wdzięczni za powiadomienie o przybyciu (na adres e-mail Grzegorz.Sekita[at]mac.gov.pl).

plakat

Całość wydarzenia jest organizowana w modelu wielostronnym, a więc zarówno wśród prowadzących, jak i zaproszonych gości będzie można spotkać przedstawicieli: administracji publicznej, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, nauki i środowisk studenckich. Poza wybitnymi ekspertami z Polski w warsztatach będą uczestniczyć również eksperci ICANN, globalnej organizacji „not for profit”, która od 1998 r. zajmuje się zarządzaniem technicznymi zasobami sieci internet. 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń i ekspertów można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pod adresem: mac.gov.pl


Następny artykuł » zamknij

Dzieci do tabletów! Na pewno?

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag warsztatytag Warszawatag NASKtag Marcin Majtag Mactag internettag ICANNtag FWiOO
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930