Specyfikacja mobilnego Linuksa już gotowa

11-12-2007, 08:30

Pełna specyfikacja Linuksa dla telefonów komórkowych została udostępniona przez organizację Linux Phone Standards (LiPS) Forum. Ułatwi ona tworzenie interoperacyjnych, opartych o otwarte standardy aplikacji dla telefonów komórkowych bazujących na systemie Linux.

LiPS Forum to organizacja założona w 2005 roku i składająca się z takich firm jak Orange, France Telecom, MontaVista, Access, Purple Labs i in. Celem tej organizacji było tworzenie specyfikacji dla mobilnego Linuksa, która umożliwi ujednolicenie rynku oprogramowania dla komórek w opinii wielu osób cierpiącego z powodu braku standardów.

Połowa wydanej wczoraj specyfikacji została udostępniona już w czerwcu bieżącego roku. Wtedy zadecydowano, że zestaw GTK znany ze środowiska graficznego Gnome stanie się narzędziem do tworzenia interfejsu użytkownika.

Teraz do specyfikacji dodano nowe komponenty. Znalazły się wśród nich interfejsy API umożliwiające tworzenie oprogramowania takiego jak mobilne komunikatory, kalendarze, książki adresowe i in. Przedstawiciele LiPS forum mówią, że specyfikacja obejmuje wszystkie komponenty niezbędne w telefonie i smartfonie.

Specyfikacja mobilnego Linuksa była długo oczekiwana i od dawna z nadzieją patrzono na pracę LiPS Forum. Teraz jednak wielu komentatorów mówi, że fanfary z okazji wydania specyfikacji zostały zagłuszone szumem wokół stworzonej z inicjatywy Google mobilnej platformy Android.

Przedstawiciele LiPS podkreślają teraz, że ich specyfikacja opiera się na prawdziwie otwartych standardach w odróżnieniu od tego, co "zostało ostatnio ogłoszone przez inne organizacje". Nikt nie chce mówić o tym, że Android i specyfikacja LiPS to konkurencyjne produkty. Bill Weinberg z LiPS powiedział, że należy je postrzegać jako przejawy innego podejścia do tego samego problemu.

Źródło: LIPS, PC World
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy