Spadek aktywności wirusów na terenie Polski

28-10-2009, 22:16

Większość polskich miast i województw zanotowała we wrześniu mniejszą liczbę infekcji. Stan taki utrzyma się zapewne do grudnia, kiedy to w związku ze świętami liczba ataków wzrośnie - przewidują analitycy Kaspersky Lab.

Najczęściej infekowane polskie miasta, wrzesień 2009
fot. Kaspersky Lab - Najczęściej infekowane polskie miasta, wrzesień 2009
Warszawa kolejny już miesiąc utrzymuje pierwszą lokatę w zestawieniu najbardziej zainfekowanych miast Polski. W przypadku innych miast można jednak zaobserwować tendencję zniżkową. Aż o trzy pozycje spadły Łódź i Szczecin.

Tylko dwa miasta odnotowały wzrost liczby infekcji - Katowice i Lublin, który w ciągu dwóch miesięcy wspiął się z pozycji 10 na 2. Świadczy to najprawdopodobniej o tym, że w tym regionie cyberprzestępcy mają zwiększoną aktywność, dostosowując swoje szkodliwe programy do rynku - tłumaczy autor raportu Maciej Ziarek, analityk zagrożeń w Kaspersky Lab. We wrześniowym zestawieniu nie odnotowano nowych miast.

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, wrzesień 2009
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach, wrzesień 2009
Zamieszczona obok mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Kolory odpowiadają procentowemu udziałowi województw w infekcji kraju:

  • poniżej 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy,
  • między 20,01% a 30% - kolor czerwony,
  • powyżej 30% - kolor bordowy.

Najpopularniejsze zagrożenia w Polsce, wrzesień 2009
fot. Kaspersky Lab - Najpopularniejsze zagrożenia w Polsce, wrzesień 2009
Z zestawienia szkodliwych programów występujących najczęściej na komputerach polskich internautów zniknęły trojany z rodziny GameThief, wykradające hasła i loginy do gier online. Wrzesień jest miesiącem, w którym najmłodsi wracają do szkół, w związku z czym mniej czasu spędzają przed komputerem na rozrywce. Dlatego właśnie spada popyt na tego typu programy.

Największy wzrost zaliczył Trojan-Spy.Win32.Agent.avyh, aż o 8 pozycji w stosunku do sierpnia. Jego działanie polega na uruchamianiu Internet Explorera w ukrytym oknie ze ścieżką do pliku HTML w wierszu poleceń. Warto zauważyć, że pomimo wielu nowości najczęściej mamy do czynienia z tą samą rodziną szkodników - różnice między nimi sprowadzają się zwykle do kilku nowych funkcji. Czasami (jak w przypadku robaków) drobne różnice w nazwach wynikają z ich zdolności do mutacji.

Analogiczny ranking szkodliwych programów dla całego świata można znaleźć w artykule pt. Najbardziej aktywne zagrożenia września. Analitycy Kaspersky Lab przygotowali też zestawienie najbardziej charakterystycznych zagrożeń ubiegłego miesiąca.


Źródło: Kaspersky Lab
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031