Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Software Developer's Journal 2/2006

10-02-2006, 08:03

Software Developer's Journal to typowy periodyk branżowy, kierowany do szerokiego grona programistów. Niestety dla większości niezaawansowanych czytelników "napisany po chińsku" - poruszane tematy zazwyczaj wymagają przynajmniej podstawowej wiedzy. Nie oznacza to jednak, że przykładowy Kowalski, który chciałby się czegoś nauczyć, nic tam nie znajdzie. W SDJ ukazują się także - rozłożone na kilka numerów - kursy.

import sdj.*;

Magazyn Software Developer's Journal ukazuje się raz na miesiąc i zawsze zawiera pełną dodatków płytkę DVD. Każdy numer ma swoją własną tematykę i większość zawartych w nim materiałów dotyczy myśli przewodniej danego numeru. W lutowym wydaniu periodyku znajdziemy sporo informacji m.in. na temat Javy - stąd nietypowy, ale z pewnością zrozumiały dla programistów Java podział tej recenzji.

try{
sdj.start();


Można śmiało powiedzieć, że ten numer sponsorują literki J jak Java i S jak Symbian OS, i nic w tym dziwnego, bowiem tematem przewodnim tego SDJ jest Programowanie urządzeń mobilnych. Numer otwiera wizjonerska przemowa Dyrektora wydawniczego Jarosława Szumskiego do czytelników. Potem kilka wiadomości z branży i docieramy do tego, co w tym wydaniu najciekawsze.

By programować wydajnie warto zacząć od znalezienia i zainstalowania dobrego IDE i tak, na dzień dobry, Martin Brehovsky i Karol Harezlak przedstawiają nam NetBeans IDE i NetBeans Mobility Pack. Środowisko to oczywiście dołączone jest także na lutowym SDJ DVD. Nieco głębiej w numerze znajdziemy również obszerny opis nowej Javy Enterprise Edition 5. Arkadiusz Rosiński omawia jej nowe cechy, podaje przykłady implementacji, wskazuje istotne nowości i zmiany. W numerze pojawia się także ciekawy artykuł na temat odpluskwiania aplikacji mobilnych napisanych w Javie, uzupełniony przez autora tekstu - Adama Szareckiego kilkoma przykładami.

Symbian 9.1 to najnowsza odsłona popularnego komórkowego systemu operacyjnego. O aspektach związanych z bezpieczeństwem oraz tym, co stare i nowe w Symbianie pisze Wojciech Kurek. Na Warsztat trafił natomiast Ecom: Mechanizm obsługi wtyczek w Symbian OS autorstwa Rafała Kocisza - długi, pełen przykładów artykuł i, co najważniejsze, przedstawiający temat od samych podstaw. Moim zdaniem tekst ten stanowi idealne uzupełnienie tematyki numeru.

SDJ - luty 2006 Lutowe SDJ to jednak nie tylko programowanie aplikacji mobilnych. W magazynie poruszone zostały także inne ciekawe tematy. Zmorą niejednego studenta informatyki bywają wzorce projektowe, o których na studiach nie mówi się wiele, a tylko wymaga. Tymczasem najnowsze wydanie Software Developer's Journal zawiera ciekawy i całkiem przewrotny artykuł dotykający tematu, ale od zupełnie innej strony - jak poprawnie spojrzeć i zaprojektować swoją aplikację uczy Stefan Turalski w tekście "Antywzorce projektowe". Dowiemy się między innymi co to Lava Flow, Spaghetti Code, The Blob i jak uniknąć autorskiej "Młotkologii".

Bieżące wydanie magazynu wyjaśnia również czym jest APRS oraz opisuje wiele innych ciekawych rzeczy, m.in. porusza temat sterowania prac nad projektem, który ma stać się produktem wieloplatformowym.

//import sdj.plytka.dvd.*;

Dołączona do lutowego wydania Software Developer's Journal płyta jest dobrym uzupełnieniem magazynowych materiałów. To jednak nie wszystko. Ten krążek to także dwa obrazy płyt instalacyjnych naszego rodzimego distro KateOS. Dystrybucja ta warta jest uwagi, mimo wczesnego jeszcze etapu rozwoju. Ponadto na płytce jest także SpeedJDB - narzędzie do administracji baz danych.

Kontynuując natomiast tematy Javy, krążek zawiera omówioną w SDJ ciekawą bibliotekę iText do obsługi PDF-ów z poziomu Javy. Ponadto na DVD znajdziemy drugą część kursu obsługi Eclipse oraz pluginy do tego środowiska umożliwiające tworzenie aplikacji mobilnych. Wśród programów na załączonej płytce znalazły się także BEA WebLogic Server wraz z pokrewnymi produktami firmy BEA do tworzenia i zarządzania złożonymi aplikacjami oraz SpeedJG - narzędzie do tworzenia GUI aplikacji Java Swing. Jeśli chodzi zaś o programy dedykowane do tworzenia aplikacji na Symbian OS, to jest tam między innymi Carbide.vs 2.0 wraz z dokumentacją.

Płytka zawiera też inne ciekawe, choć mniejsze programy. Należy do nich zaliczyć choćby Qemu 0.7.2, czy Sothhink DHTMLMenu 3.7 oraz wieloplatformową bibliotekę napisaną w C++ wxWindows.

}
catch (Exception e){System.err.println("czyli komentarz odautorski");}


Na krytykę zasługuje moim zdaniem fatalne wykonanie krążka. Nie od strony technicznej, a programowej. Autorun nie zastartował... ok, myślę jedna płytka - może się zdarzyć, jednak moje odczucia tylko się pogorszyły, kiedy odpaliłam stronę startową index.html ręcznie... buro, szaro, niewyskalowane na frame'ach i tabelach - no tego, to się nie spodziewałam. W dodatku w żadnej przeglądarce, a próbowałam trzech najpopularniejszych, strona nie wyświetliła mi się prawidłowo! Zmiana rozdzielczości na jakąś bardziej standardową (normalnie pracuję na 1152x864) tylko pogorszyła sprawę.

Poza tym prześladują mnie literówki - nie mówię, że jest ich masa i nie można się od nich opędzić. Jednak jeśli ktoś ma w zwyczaju pochłaniać nowiutkie pisemko jednym tchem (ja tak mam), to w pewnym momencie wspomniane literowe chochliki naprawdę denerwują.

Podsumowując miałam przyjemność pierwszy raz zrecenzować Software Developer's Journal - pismo uznane poniekąd w środowisku programistów. Myślę, że nie było tak najgorzej, a górę nad moim narzekaniem zdecydowanie powinna wziąć merytoryczna zawartość numeru - jeśli ktoś poszukuje informacji mieszczącej się w kategoriach związanych z programowaniem aplikacji mobilnych, to ten numer zdecydowanie jest dla niego!

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *