Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Smartfony-składaki Ara zadebiutują w przyszłym roku

16-04-2014, 13:27

Im więcej Google ujawnia o projekcie Ara, tym bardziej sensownie to wygląda. Pierwsze smartfony do składania mogą się pojawić w przyszłym roku i umożliwią personalizację z użyciem drukowania 3D.

W ubiegłym tygodniu Dziennik Internautów pisał o postępach w projekcie Ara, którego celem jest dostarczenie smartfonów składanych z modułów. Wydano już MDK, czyli zestaw informacji dla deweloperów modułów. Ponadto dziś i jutro trwa pierwsza konferencja Google poświęcona projektowi Ara. Planowane są kolejne takie konferencje. 

Ara to nowy biznes

Przedstawiciel projektu Ara Paul Eremenko zapowiedział, że pierwsze urządzenia tego typu mogą się pojawić na rynku w styczniu 2015 roku. To szybciej niż można było się spodziewać.

Poza tym osoby stojące za projektem Ara bardzo chciały podkreślić, że nie należy rozumieć tego projektu tylko w kategoriach nowego typu smartfonów. Urządzenia Ara mają stworzyć nowy rodzaj biznesu.

Będziemy kupowali "surowy" telefon, w którym koszt materiałów wyniesie ok. 50 dolarów. Następnie będziemy go dostosowywać, używając rozwiązań różnych firm. Będzie to wymagało postępu w dziedzinie miniaturyzacji, ale także w dziedzinie oprogramowania. Android musi być dostosowany do obsługi różnych modułów. Trzeba będzie też ożenić produkcję smartfonów z drukowaniem 3D, jeśli urządzenia mają być naprawdę osobiste.

Podobne, ale bardzo różne

W czasie konferencji omawiano m.in. te zagadnienia, które wcześniej opisano w MDK. Uwagę mediów przykuły zapowiedzi dotyczące personalizacji. Wszystkie urządzenia Ara mają być różne, ale bez zatracania wspólnego charakteru. Będzie to osiągnięte poprzez wyznaczenie powierzchni do personalizacji. Szkielet będzie wspólny, moduły muszą spełnić określone wymiary, ale ich powierzchnia może mieć różny kolor i kształt.


grafika
Źródło grafiki: Projekt Ara

Użytkownicy będą mogli zamawiać poszczególne moduły korzystając z narzędzia o nazwie Ara Configurator. Będzie można importować fotografie i wybierać palety kolorów, aby otrzymać coś oryginalnego.

Będzie można projektować różne kształty i obrazy, które będą umieszczane na wierzchniej stronie każdego modułu. Te nakładki będzie można wymieniać, a więc jeśli masz na smartfonie zdjęcie dziewczyny, po zerwaniu da się to zmienić.

grafika
Źródło grafiki: Projekt Ara

Sonda
Projekt Ara będzie żyłą złota dla Google?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Jak zarobić na projekcie Ara?

Choć coraz więcej wiadomo o wyglądzie i funkcjach urządzeń Ara, niewiele wiadomo o stronie biznesowej. W jaki sposób Google chce na tym zarabiać?

Oczywiście firma ma interes w tym, aby promować Androida. Google może być też producentem modułów albo podstawowych szkieletów dla tych urządzeń. Niektórzy komentatorzy sugerują, że Google zachowa dla siebie przywilej produkowania podstawowych części.

Poniżej nagranie z jednego z wczorajszych wystąpień. W tym przypadku jest to wystąpienie Dana Cliftona, który mówił właśnie o wyglądzie urządzeń Ara.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik