Składasz samodzielnie komputer? Możesz kupić Windows w wersji OEM

11-05-2010, 20:44
Listy Czytelników

Takie jest stanowisko polskiego oddziału Microsoftu, które zdaje się odbiegać od polityki licencjonowania stosowanej za granicą. Po premierze Windows 7 zachodnie media poinformowały, a przedstawiciele koncernu potwierdzili, że indywidualni użytkownicy nie mają już prawa do samodzielnego zakupu, instalacji i używania systemu w wersji OEM. Na prośbę Czytelnika Dziennik Internautów sprawdził, czy takie same zmiany zaszły także na polskim gruncie.

Przypomnijmy, burzę wokół licencjonowania OEM rozpętał w listopadzie ubiegłego roku Ed Bott, redaktor serwisu ZDNet. Przeanalizował on umowę licencyjną towarzyszącą najnowszemu systemowi Microsoftu i zauważył, że znalazły się w niej zapisy mówiące o tym, że System Builder, czyli podmiot montujący sprzęt i preinstalujący na nim oprogramowanie, musi odsprzedawać efekty swoich prac osobom trzecim.

Oznacza to, że użytkownik indywidualny, który zainstaluje Windows 7 w wersji OEM na własnym komputerze, złamie licencję. Informacje te potwierdzili przepytani przez Botta przedstawiciele Microsoftu.

>> Czytaj także: Rekordowa sprzedaż Microsoftu

W Polsce można jednak bez problemu kupić pakiet OEM System Builder, a pracownicy infolinii nie widzą przeszkód w zainstalowaniu go na samodzielnie złożonym, domowym komputerze. Kilka miesięcy temu sprawą tą zajmował się serwis dobreprogramy, nie udało mu się jednak pozyskać oficjalnego stanowiska polskiego oddziału firmy.

Sytuacja jest śmieszna, bo nie wiadomo, czy potencjalny użytkownik, kupując system Windows 7 OEM za prawie 400 zł, może nadal być piratem i posiadać nielegalny system, za który w przypadku kontroli zapłaci dodatkowo niemałe pieniądze - napisał do redakcji Dziennika Internautów jeden z Czytelników, prosząc o wyjaśnienie wątpliwości.

Jednoznacznej odpowiedzi udzielił nam Piotr Kaniowski, Technology PR Specialist z Microsoft Polska. Poinformował on w liście do redakcji DI: W sprzedaży (bez komputera i innych dodatków sprzętowych) jest dostępna wersja OEM System Builder Windows 7. W rozumieniu Licencji Producenta Systemów OEM Microsoft, wydrukowanej na takim pudełku, użytkownik końcowy, który samodzielnie montuje własny komputer PC, przemontowuje swój komputer lub instaluje oprogramowanie, może zakupić oprogramowanie OEM niezależnie od sprzętu.

Jest to bez wątpienia dobra wiadomość dla użytkowników indywidualnych, dziwić może tylko rozbieżność stanowisk pomiędzy przedstawicielami poszczególnych oddziałów koncernu.

>> Czytaj także: Mogą sprzedawać używane komputery z Windowsem


Źródło: DI24.pl
UWAGA: UWAGA: Wybrane listy, przesłane do redakcji Dziennika Internautów, publikujemy, by umożliwić ich autorom dotarcie do szerszego grona odbiorców. Czytelnicy mogą podzielać zawarte w nich poglądy lub mieć odmienne zdanie - zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach. Treści publikowanych listów mogą zawierać prywatne poglądy internautów, które nie odzwierciedlają poglądów redakcji DI. Listy prosimy kierować na adres: listy@di.com.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windowstag OEMtag Microsofttag licencje
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031