Skandal w Watykanie? Nie, to spamerzy w akcji

22-03-2013, 23:01

Używanie nośnych tematów jako przynęty wspomagającej rozpowszechnianie trojanów to standardowa zagrywka ich twórców. Eksperci z firmy Barracuda Networks zidentyfikowali już ponad 400 tys. wiadomości spamowych dotyczących rzekomego skandalu z udziałem watykańskich hierarchów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Nadawcy fałszywych e-maili podszywają się pod stację telewizyjną CNN. Wiadomości zatytułowane m.in. „Watykańscy hierarchowie pozwani za rzekome napastowanie seksualne! – CNN.com” czy „Tylko u nas! Rodzina pozywa nowego papieża - CNN.com” obiecują dostęp do kontrowersyjnych treści po kliknięciu odpowiedniego linku.

Ci, którzy dadzą się nabrać, zostają przekierowani na stronę wykorzystującą Blackhole Exploit Kit - stosunkowo popularny pakiet exploitów umożliwiający przejęcie kontroli nad komputerem. Jak łatwo się domyślić, zagrożeni są przede wszystkim użytkownicy systemu Windows.

Odwiedzenie podsuniętej przez spamerów strony w ich przypadku jest równoznaczne z zainstalowaniem na podatnej maszynie konia trojańskiego. Antywirus firmy Trend Micro identyfikuje go jako TROJ_PIDIEF.SMXY - jest to szkodnik wykorzystujący podatność CVE-2009-0927 w oprogramowaniu Adobe Reader i Adobe Acrobat (inni producenci antywirusów nadali mu własne nazwy, np. według Sophosa będzie to Troj/PDFJS-ADE lub Troj/PDFEx-GD).

„Watykańscy hierarchowie pozwani za rzekome napastowanie seksualne! – CNN.com” - treść wiadomości spamowej, która walczy o uwagę odbiorcy kontrowersyjnym tytułem

„Watykańscy hierarchowie pozwani za rzekome napastowanie seksualne! – CNN.com” - treść wiadomości spamowej, która walczy o uwagę odbiorcy kontrowersyjnym tytułem

Powodów do paniki raczej nie ma. Omawiane e-maile w większości przypadków powinny zostać zatrzymane przez oprogramowanie antywirusowe lub dedykowane filtry antyspamowe, zainstalowane na serwerach lub bezpośrednio na stacjach roboczych. Jeśli mimo wszystko do Twojej skrzynki trafi wiadomość z tytułem nawiązującym do rzekomego skandalu w Watykanie, zachowaj ostrożność i nie klikaj w odnośnik.

Zobacz na kolejnej stronie zrzuty ekranu innych wiadomości spamowych z tej serii >>Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.