Sherlybox, polski pomysł na prywatną chmurę, ma światowe ambicje. Pomożesz mu?

05-06-2014, 13:01

Sherlybox to opracowane przez Polaków urządzenie, które pozwala łatwo stworzyć "prywatną chmurę". Pliki przechowujesz tak wygodnie jak w sieci, ale masz pełną kontrolę nad dyskami. Twórcy rozwiązania starają się o wsparcie na Kickstarterze.

Wgryź się w biznes z PizzaPortal.pl

Polacy mają niezłe pomysły i coraz częściej próbują zdobyć pieniądze na ich realizację za pomocą serwisów crowdfundingowych, także tych zagranicznych. Niektóre z tych pomysłów są czysto "gadżeciarskie", ale są i takie, za którymi stoi jakaś nowa i godna uwagi idea. Takim właśnie pomysłem jest Sherlybox.

Prywatna chmura

Sherlybox to urządzenie widoczne na zdjęciu poniżej. Służy ono po prostu do przechowywania danych, a korzysta się z niego tak wygodnie jak z usług chmurowych. Można więc powiedzieć, że jest to taka "prywatna chmura", która ma trzy cechy dające jej przewagę nad publicznymi chmurami.

  1. To użytkownik ma kontrolę nad urządzeniem, na którym informacje są przechowywane. Ma to znaczenie dla prywatności i dostępności usługi. Nie jest się od nikogo zależnym w kwestii dostępu do własnych plików. 
  2. Przesyłanie danych jest o wiele szybsze.
  3. W tej chmurze jest znacznie więcej miejsca. W urządzenie może być wbudowany dysk 1 TB, a ponadto można rozszerzyć możliwości urządzenia dzięki napędom USB. 

zdjęcie

Prosta obsługa

Sherlybox jest zatem rodzajem dysku zewnętrznego, z którym można łączyć się przez sieć (tzw. NAS). Takie urządzenia na rynku już są, ale Sherlybox jest bardzo prosty w obsłudze. Wystarczy trzy razy wcisnąć przycisk na urządzeniu, aby połączyło się ono z komputerem z systemem Mac OS X, Windows lub Linux.

Zarządzanie urządzeniem wymaga aplikacji Sher.ly. Za jej pomocą można zarządzać grupą użytkowników - zapraszać ich, cofać zaproszenia itd. Samo synchronizowanie plików odbywa się za pomocą współdzielonych folderów, ale jeśli właściciel grupy odwoła czyjeś zaproszenie, pliki zostaną zdalnie usunięte z folderu współdzielonego. Aplikacja Sher.ly zawiera też funkcje ułatwiające ogarnięcie tego, co, kto i kiedy dodaje.

Warto jeszcze raz podkreślić, że Sherlybox niczego nigdzie nie wysyła. Można co najwyżej dać wybranym ludziom dostęp do danych. 

Strona techniczna

Jeśli chodzi o stronę techniczną, w Sherlyboksie znajduje się komputer Raspberry Pi. Urządzenie może oferować wsparcie dla dysku 2.5" albo może mieć wbudowany dysk 1 TB. Jest też łączność Wi-Fi, gniazdo Ethernet, HDMI, audio, USB 2.0.

zdjęcie

Wspomnieliśmy, że twórcy Sherlybox starają się o wsparcie na Kickstarterze. Chcą zebrać 69 tys. dolarów na rynkowy start. Do końca kampanii pozostało 28 dni, a już teraz udało się zebrać ponad 22 tysiące (od 143 darczyńców). Przewidziane są różne prezenty dla darczyńców, a Sherlyboxa można dostać za 149 dolarów.

SDK i API w planach

Dziennik Internautów miał okazję rozmawiać z Markiem Cieślą, jednym z pomysłodawców Sherlyboxa. Spytaliśmy go m.in. co by się stało, gdyby Google albo jakiś inny gigant chciałby przejąć Sher.ly. Takie pytania warto zadawać od czasu, gdy Facebook przejął Oculusa.

- Jeżeli przyjdzie duży gracz i powie "potrzebujemy Waszej technologii, aby świat był lepszy", to pewnie rozważymy, bardziej bazując na propozycji finansowej. My nie jesteśmy w próżni, być może ktoś robi coś podobnego albo będzie chciał zrobić. Czasami trzeba wskoczyć do pociągu, bo może nie być drugiej szansy - przyznał Marek Cieśla. 

Spytaliśmy przedstawiciela Sher.ly również o możliwe warianty urządzenia.

Sonda
Podoba Ci się Sherlybox?
  • tak, bardzo
  • odrobinkę
  • raczej nie
  • zdecydowanie nie
wyniki  komentarze

- Co do wariantów, to wszystko, co bazuje na systemie Linux, będzie taką alternatywą. To może być serwer z oprogramowaniem Sherlyboxa, ale i urządzenie typu NAS (Network Attached Storage). Możliwości będzie wiele. Jeżeli ktoś będzie fanem Raspperry Pi, to pewnie będzie miał możliwość skorzystania z naszego softu. Docelowo będziemy chcieli udostępnić SDK i API (...) Poprzez API będzie możliwe łączenie różnych urządzeń niekoniecznie tego samego producenta.

Marek Cieśla przyznał, że kampania na Kickstarterze ma duże znaczenie dla firmy, gdyż jest to forma "walidacji pomysłu".  

Na koniec film prezentujący Sherlybox:

 

Partnerem sekcji Startupy jest PizzaPortal.pl - startup, który powstał w 2010 roku, a od 2012 roku stał się częścią grupy Delivery Hero, holdingu ułatwiającego zamawianie jedzenia na całym świecie. Wgryź się w sukces razem z PizzaPortal.pl!

Masz problem lub pytanie dotyczące biznesu? Wyślij je na startup@di24.pl

Nie chcesz przegapić porad oraz wiadomości dla początkujących przedsiębiorców? Zapisz się na newsletter dla startupów:Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031