Serwis znajdzie Ci prawnika i pomoże spłacić go w ratach. Czy to się przyjmie?

08-12-2015, 13:12

Wielu ludzi nie ma pieniędzy, aby jednorazowo zapłacić za usługę radcy lub adwokata. Odpowiedzią na ten problem jest e-usługa, który ułatwia spłacenie prawnika w ratach.

Firma Business To Lawyers określająca siebie samą jako "startup na rynku usług prawnych" uruchomiła serwis LexRaty.pl, który pozwala nie tylko na znalezienie prawnika, ale też sfinansowanie jego honorarium w ratach.

Do Dziennika Internautów nierzadko trafiają pytania o usługi prawne. Ludzie proszą mnie o wskazanie "dobrego prawnika" z jakiegoś miasta, albo pomoc w znalezieniu taniego prawnika. Zazwyczaj z przykrością odpowiadam, że nie mogę ot tak reklamować tej czy innej kancelarii, natomiast z zainteresowaniem obserwuję rozwój narzędzi, które ułatwiają dostęp do usług prawnych. Właśnie dlatego zainteresował nas LexRaty.pl. 

Nie trzeba płacić na raz 

Na pomysł uruchomienia usługi wpadł mec. Zbigniew Machowski.

- Jako radca prawny niejednokrotnie spotkałem się z problemem, gdy klienci odwiedzający moją kancelarię nie posiadali odpowiednich funduszy na usługę prawną i w efekcie niejednokrotnie rezygnowali z obsługi.­ Obecnie istnieje instytucja pełnomocnika z urzędu, jednak dotyczy ona jedynie najuboższych i wciąż pozostaje spora grupa osób, które się do tego nie kwalifikują, a nie stać ich na jednorazowe pokrycie honorariów prawników - zauważył Machowski. 

Oczywiście zawsze można poszukać prawnika na własną rękę, a potem zacząć starania o pożyczkę. Zaletą LexRaty.pl jest możliwość zrobienia dwóch rzeczy jednocześnie. Serwis obiecuje, że decyzję o udzieleniu pożyczki można otrzymać w 15 minut. Nawet do 15 tys. zł można otrzymać na oświadczenie. LexRaty.pl ułatwia również dotarcie do prawnika o określonej specjalizacji.

- Ogólnoświatowe tendencje na rynku usług prawnych przejawiają się dążeniem do specjalizacji, dlatego też prawnicy zgrupowani na portalu wybierają z reguły od jednej do trzech specjalizacji. (...)  W ramach pożyczek portal współpracuje wyłącznie z bankami i dostosowuje najlepszą ofertę dla klientów. Podobne rozwiązania sprawdziły się na rynku usług medycznych, mamy nadzieję, że przyjmą się także wśród kancelarii i ich klientów - mówiła Marta Przybylska, kierownik ds. PR, w rozmowie z Dziennikiem Internautów.

Co dla kancelarii?

Marta Przybylska wyjaśniła nam również, że w ramach portalu kancelarie mogą zakładać trzy rodzaje kont – konta bezpłatne oraz konta premium i premium VIP, które oferują im szereg usług marketingowych, między innymi darmową stronę internetową kancelarii, wizytówki, wyróżnienie w serwisie itp.

- Wiele kancelarii wciąż nie ma własnej strony internetowej, a w dzisiejszych czasach jest to źródło budowania wizerunku i zaufania klientów. Przede wszystkim jednak, dzięki obecności na portalu, kancelarie docierają ze swoją ofertą do większej ilości klientów - mówiła Marta Przybylska.

Od września na portalu zarejestrowało się prawie 500 kancelarii. Marta Przybylska zapewnia, że są one poddawane "weryfikacji formalnej". 

- Prowadzimy stały monitoring jakości za pomocą kontaktu telefonicznego z kancelariami, a klienci, którzy uzyskali pożyczkę na obsługę prawną mogą zgłaszać nam swoje uwagi i problemy poprzez infolinię, e-­mail, czy udostępniony na stronie portalu czat. Chcemy aktywnie pośredniczyć - dodaje Przybylska. 

Prawnicy nie tylko dla zamożnych

Przyglądając się serwisowi LexRaty.pl zadałem sobie jedno pytanie. Czy serwis ten może wpływać na ceny usług kancelarii prawnych? Czy mógłby uzyskać lepsze ceny dla swoich klientów? Pożyczka może pomóc, owszem. Z drugiej jednak strony obserwujemy rozwój różnych tanich usług prawnych. Da się zauważyć, że coraz większą odwagę we wchodzeniu na rynek porad prezentują prawnicy nie będący adwokatami i radcami. Pojawiają się serwisy internetowe oferujące tanie porady przez internet jak np. Bezprawnik albo Uważaj.pl. Który kierunek rozwoju jest właściwszy - pożyczki czy rozwijanie konkurencji i tańsze usługi?

Przedstawicielka LexRaty.pl uważa, że konkurencja na rynku i tak się zwiększa, natomiast zadaniem serwisu LexRaty.pl jest zwiększanie dostępności już oferowanych usług. 

- Tendencje na rynku prawnym w ostatnich latach, a także zrównanie uprawnień radcy prawnego i adwokata oraz rosnąca konkurencja wśród prawników wymusiły konkurencję cenową w tej branży. Wciąż jednak mała część społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę i w powszechnej świadomości istnieje archaiczne przekonanie, że usługi prawne są nazbyt kosztowne i są skierowane wyłącznie do zamożnego klienta. Należy również zauważyć, że sprawy prawne mają taką specyfikę, że ich nierozwiązanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Ludzie powinni częściej powierzać je w ręce specjalistów (...) Stawiamy sobie za cel zwiększenie dostępności usług prawnych za pomocą internetu, a to oznacza, że musimy dotrzeć do takich prawników, którzy do tej pory nie obcowali z nowoczesnymi technologiami, tak aby klienci mieli jak największy wybór specjalistów - podsumowuje Marta Przybylska. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930