Service Pack 1 dla Visty może być kłopotliwy

03-03-2008, 21:43

Lista programów, które zostaną zablokowane lub mogą źle działać po zainstalowaniu pierwszego Service Packa dla Windowsa Visty opublikowana została na stronach Microsoftu na krótko przed premierą SP1.

Programy zostały podzielone na trzy kategorie: te, których uruchomienie zostanie zablokowane przez system operacyjny, takie, które mimo braku blokady nie uruchomią się oraz programy, które zadziałają, ale mogą mieć większe lub mniejsze problemy z funkcjonalnością.

Lista jest dość krótka, zawiera dziesięć aplikacji. Programy, które Vista zablokuje całkowicie i nie pozwoli na uruchomienie to BitDefender AV lub Internet Security firmy BitDefender, Fujitsu Shock Sensor, Jiangmin KV Antivirus oraz Zone Alarm Security Suite.

W kolejnej kategorii mamy nieco mniej znane programy: Iron Speed Designer, Xheo Licensing oraz Free Allegiance. Wśród programów, które zadziałają, ale mogą w nich wystąpić pewne problemy są New York Times Reader, Rising Personal Firewall oraz Novell ZCM Agent.

Wart odnotowania jest fakt, że na tej krótkiej liście zaskakująco duży odsetek aplikacji stanowią zapory sieciowe i programy antywirusowe. Na dziewięć programów cztery to aplikacje dbające o nasze bezpieczeństwo. Poprawka Visty będzie więc dość mocno ingerować w obszary związane z bezpieczeństwem systemu.

Lista opublikowana na stronach Microsoftu nie jest zamknięta, zapewne pojawiać się tam będą nowe aplikacje, a kolejne wersje tych, które są wymienione na stronie powinny lepiej współpracować z SP1.

Service Pack dla Windowsa Visty w wersji Release To Manufacturing ujrzał światło dzienne na początku lutego br. Dostępny jest obecnie dla płatnych subskrybentów serwisu MSDN. Premiera SP1 ma nastąpić w połowie bieżącego miesiąca.

Mniej więcej miesiąc później poprawka zostanie zaproponowana wszystkim użytkownikom Visty, którzy mają włączoną możliwość automatycznego instalowania aktualizacji.

Więcej informacji o niedziałających programach znaleźć można na stronach pomocy technicznej Microsoftu w artykule zatytułowanym Information about programs that are known to experience a loss of functionality when they run on a Windows Vista Service Pack 1-based computer.


Następny artykuł » zamknij

Źródło: Microsoft
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows Vistatag Service Pack
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy