Seagate żegna się z interfejsem IDE

26-07-2007, 21:32

Seagate jest pierwszym dużym producentem dysków twardych, który planuje produkować dyski IDE (PATA) tylko do końca bieżącego roku.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Informację tę opublikował dziennik The Inquirer. Rzecznik prasowy Seagate w rozmowie z reporterem serwisu Ars Technica powiedział, że ta informacja jest "prawdopodobnie" prawdziwa.

Według styczniowego raportu opublikowanego przez australijski serwis ITNews, sprzedaż dysków SATA stanowi 66,7 proc. wszystkich sprzedanych dysków do komputerów typu desktop oraz 44 proc. do laptopów.

SATA stał się nie tylko głównym interfejsem oferowanym przez wytwórców sprzętu. Również większość producentów systemów operacyjnych skupia się na sterownikach do dysków SATA, interfejs PATA usuwając na drugi plan.

Mający już ponad 20 lat interfejs PATA nie zamierza jednak zniknąć w ciągu jednej nocy. 34 proc. globalnego rynku dysków twardych to wciąż bardzo dużo. Ponadto istnieją jeszcze napędy CD/DVD oparte o interfejs PATA, dlatego też większość producentów płyt głównych zamierza zostawić co najmniej jeden slot PATA w swoich produktach. Sytuacja jest analogiczna do interfejsu ISA, który był dostępny w płytach głównych długo po tym, jak do powszechnego użytku wszedł interfejs PCI.

Nie należy się więc obawiać, że wkrótce zostaniemy pozostawieni ze stertą dysków PATA, których nie będzie dało się odczytać.

Źródło: Ars Technica


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag Seagatetag SATAtag PATA
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.