Seagate żegna się z interfejsem IDE

26-07-2007, 21:32

Seagate jest pierwszym dużym producentem dysków twardych, który planuje produkować dyski IDE (PATA) tylko do końca bieżącego roku.

Informację tę opublikował dziennik The Inquirer. Rzecznik prasowy Seagate w rozmowie z reporterem serwisu Ars Technica powiedział, że ta informacja jest "prawdopodobnie" prawdziwa.

Według styczniowego raportu opublikowanego przez australijski serwis ITNews, sprzedaż dysków SATA stanowi 66,7 proc. wszystkich sprzedanych dysków do komputerów typu desktop oraz 44 proc. do laptopów.

SATA stał się nie tylko głównym interfejsem oferowanym przez wytwórców sprzętu. Również większość producentów systemów operacyjnych skupia się na sterownikach do dysków SATA, interfejs PATA usuwając na drugi plan.

Mający już ponad 20 lat interfejs PATA nie zamierza jednak zniknąć w ciągu jednej nocy. 34 proc. globalnego rynku dysków twardych to wciąż bardzo dużo. Ponadto istnieją jeszcze napędy CD/DVD oparte o interfejs PATA, dlatego też większość producentów płyt głównych zamierza zostawić co najmniej jeden slot PATA w swoich produktach. Sytuacja jest analogiczna do interfejsu ISA, który był dostępny w płytach głównych długo po tym, jak do powszechnego użytku wszedł interfejs PCI.

Nie należy się więc obawiać, że wkrótce zostaniemy pozostawieni ze stertą dysków PATA, których nie będzie dało się odczytać.

Źródło: Ars Technica
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Seagatetag SATAtag PATA
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy