Rząd nie chce wracać do opodatkowania kabli. Przynajmniej MAiC nie chce

05-02-2014, 13:50

Pomysł objęcia kabli podatkiem od nieruchomości był tematem wielu newsów w ubiegłym miesiącu. Idea wyszła ponoć z resortu finansów, ale ministerstwo cyfryzacji dało jasno do zrozumienia, że nie chce by do niej wracano.

Kable umieszczone w kanalizacji nie są objęte podatkiem od nieruchomości, ale... mogłyby być! Groźba wprowadzenia tego nowego obciążenia była tematem podejmowanym przez media w ubiegłym miesiącu. Pomysł na opodatkowanie miał wyjść z Ministerstwa Finansów, ale sprzeciwiły się organizacje zrzeszające przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Wiele mediów odnotowało fakt, że nakładając nowy podatek rząd sam utrudniłby sobie realizację Narodowego Planu Szerokopasmowego

Już w styczniu stało się jasne, że pomysł z opodatkowaniem kabli nie przejdzie, ale zawsze w takiej sytuacji u obywateli i przedsiębiorców pojawiają się obawy. Czy przypadkiem ten pomysł nie wróci za pół roku, rok, dwa lata?

MAC nie chce opodatkowania kabli

Minister cyfryzacji Rafał Trzaskowski chyba rozumie te obawy i dał już do zrozumienia, że jest generalnie przeciwny nakładaniu dodatkowym podatków na operatorów telekomunikacyjnych.

Wczoraj za utrzymaniem zwolnienia z podatku od kabli opowiedzieli się jednogłośnie członkowie Komitetu Sterującego „Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych”. Odbyło się to w ramach nadzwyczajnego posiedzenia w MAiC.

- Utrzymanie dobrego otoczenia dla inwestycji, w tym otoczenia podatkowego jest absolutnie jednym z naszych priorytetów – powiedział na spotkaniu minister administracji i cyfryzacji.

zdjęcie

Wspomniane memorandum jest otwartym porozumieniem między administracją rządową, samorządową i przedstawicielami rynku telekomunikacyjnego. Jego celem jest stworzenie platformy współpracy i konsultacji w zakresie inicjatyw związanych m.in. z budową infrastruktury telekomunikacyjnej.

Sonda
Czy wierzysz, że pomysł z opodatkowaniem kabli już nie wróci?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Memorandum zrzesza samorządy wojewódzkie, organizacje branżowe, dostawców sprzętu i operatorów, małych i dużych. Wypracowane w jego ramach rozwiązania mają usprawnić działania ministerstwa. Ich efektem mają być też rekomendacje, które miałyby przyspieszyć rozwój internetu szerokopasmowego w Polsce.

Propozycję pozostania przy nieopodatkowaniu kabli umieszczonych w kanalizacji kablowej zawiera przygotowany w MAC projekt projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (w tym także ustawy o o opłatach i podatkach lokalnych). Prace nad tym projektem trwają teraz w rządzie.

Czytaj także: Państwowe e-usługi w jednym miejscu? Rząd przyjął Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy