Rynek tabletów gaśnie po dawnym wybuchu. PC-ty powrócą?

31-07-2014, 15:07

Ludzie nie kupują tabletów tak namiętnie jak kiedyś, za to widać zainteresowanie PC-tami. O tym trendzie mówi szef Best Buy, ale również wyniki producentów zdają się go potwierdzać.

Wymienić tablet? A po co?

Wczoraj serwis Re/Code opublikował wywiad z Hubertem Joly szefem firmy Best Buy. Mówił on o tym, że rynek tabletów się zapada, a rynek PC-tów się odradza. Zdaniem Joly'ego wynika to po części z faktu, że na rynku tabletów zabrakło innowacji.

Ludzie mają powody by wymieniać komputery (m.in. koniec wsparcia dla Windowsa XP) i z zasady wymieniają co jakiś czas smartfony. W przypadku tabletów jest inaczej. Nie ma powodu by kupować nowszy model. - Jeśli masz tablet jakiejś generacji, nie jest jasne, że musisz się przesiąść na nową generację - mówił Joly. 

Odrodzenie PC-tów

To, o czym mówi szef Best Buy, zdają się potwierdzać publikowane wcześniej dane. Według Gartnera oraz IDC na rynkach rozwiniętych sprzedaż PC-tów przestała spadać. Obie firmy łączą to z zakończeniem wsparcia dla Windowsa XP, ale zdaniem IDC nie bez znaczenia były także Chromebooki. Zainteresowanie tabletami widać jeszcze na rynkach rozwijających się, ale chodzi zwłaszcza o te tanie tablety.

Warto też przypomnieć ostatnie wyniki finansowe Apple. Wszystko było pięknie z wyjątkiem iPadów, których sprzedaż spadła o 9% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Możliwe, że Apple odczuła na sobie to zapadanie się rynku tabletów. Również Samsung ogłaszając swoje wyniki finansowe nie omieszkał odnotować, że choć zapotrzebowanie na smartfony jest ciągle duże, to sprzedaż tabletów "lekko spadła".

Sonda
Co wolałbyś kupić w najbliższym czasie?
  • nowy tablet
  • nowy laptop
  • hybrydę
wyniki  komentarze

Czy każdy potrzebuje tabletu?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy spadek sprzedaży tabletów naprawdę musi się wiązać z odrodzeniem PC-tów? Cóż... PC-ty mogą przyjmować formę urządzeń hybrydowych i oczywiste jest to, że nabywca hybrydy nie będzie już chciał tabletu. Ponadto laptopy robią się lżejsze i zgrabniejsze, a są przecież bardziej uniwersalne.

Producenci elektroniki chcieliby, byśmy kupowali smartfony, tablety i laptopy. Prawda jest jednak taka, że wielu ludziom wystarcza tandem smartfon-tablet albo smartfon-laptop. Możliwe, że minął okres pewnego zachwytu tabletami i konsumenci będą na zasadach bardziej racjonalnych dobierać sobie sprzęt. To może wpływać na zmianę trendów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930