Ruszyły płatności online z gwarancją

04-01-2008, 19:57

Szybsze płatności w internecie i krótsze oczekiwanie na dostawę obiecuje Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. (KIR). Przedstawiciele KIR poinformowali wczoraj o uruchomieniu kolejnego na polskim rynku systemu elektronicznych płatności online - PayByNet. Unikalną cechą tego systemu ma być gwarancja płatności, której KIR S.A. udziela sklepowi internetowemu.

Obecnie formy rozliczeń pomiędzy sklepem a klientem umożliwiają realizację przelewów pomiędzy bankiem klienta a bankiem sklepu internetowego w dwojaki sposób:

  1. bezpośrednio, jeśli klient i sklep posiadają konta w tym samym banku

  2. z udziałem firmy pośredniczącej w płatnościach, kiedy klient i sklep mają konta w różnych bankach


W przypadku tej drugiej sytuacji przelew często trafia więc najpierw na konto pośrednika, a dopiero w następnej kolejności realizowany jest zbiorczy przelew na konto e-sklepu.

Zdaniem Tomasza Jończyka, dyrektora Departamentu Rozliczeń Krajowej Izby Rozliczeniowej, taki system - wykorzystujący konto pośrednika - znacznie opóźnia zarówno proces płatności jak i samej wysyłki towaru. Ma temu zaradzić wprowadzony wczoraj przez KIR system płatności elektronicznych PayByNet.

W usłudze KIR, podobnie jak w innych konkurencyjnych polskich systemach, informacja o zrealizowanej płatności za towar przesyłana jest do sklepu internetowego zanim pieniądze faktycznie znajdą się na jego koncie. W przypadku PayByNet wiadomość ta jest jednocześnie gwarancją realizacji płatności, której KIR udziela sklepowi internetowemu. Właśnie ta gwarancja ma być cechą unikalną nowego systemu i - zdaniem przedstawicieli - spowodować, że sklepy zaczną wysyłać towar jeszcze zanim otrzymają pieniądze na konto.

Warto dodać, że KIR jest operatorem systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR oraz EuroELIXIR i od 1991 r. większość przelewów międzybankowych w Polsce realizowana jest za pośrednictwem systemu tej firmy. - Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 5 mld transakcji bezgotówkowych i żadna z nich nie została zakwestionowana. Otrzymany z KIR S.A. komunikat jest więc dla e-sklepu wystarczającą gwarancją do wydania towaru - przekonuje Tomasz Jończyk z KIR S.A.

Usługa PayByNet jest kompatybilna z najbardziej popularnymi przeglądarkami internetowymi m.in. Internet Explorer, Firefox oraz Opera. Ponadto nie ma w niej ograniczeń kwotowych, co do wysokości kwot za kupowane towary/usługi.

W obecnej chwili aby skorzystać z PayByNet trzeba posiadać konto w Nordea Bank Polska, który jako pierwszy zdecydował się na wprowadzenie usługi. W najbliższym czasie Izba chce pozyskać do współpracy kolejne banki, w tym swoich udziałowców - 16 największych polskich banków, wśród których jest m.in. Narodowy Bank Polski.

Usługę PayByNet wprowadził na razie tylko jeden sklep internetowy - Astabe oferujący multimedia. KIR zapewnia, że prowadzi już rozmowy z kolejnymi sklepami.

Jak działa PayByNet?

  • Na stronie sklepu internetowego klient dokonuje wyboru towarów i usług, a jako formę płatności wybiera PayByNet

  • Następnie zostaje przekierowany do systemu PayByNet, gdzie prezentowana jest informacja o płatności oraz lista banków, za pośrednictwem których można zrealizować płatność

  • Po dokonaniu wyboru banku i zatwierdzeniu poprawności danych, klient zostaje przekierowany do systemu bankowości elektronicznej danego banku

  • Po akceptacji polecenia przelewu przez klienta, sklep internetowy otrzymuje informację z systemu PayByNet o zatwierdzeniu płatności, która jest jednocześnie gwarancją zapłaty. Według KIR pozwala to na natychmiastową realizację zamówienia

  • Środki pieniężne wpływają na rachunek bankowy sklepu internetowego w standardowym trybie rozliczeniowym

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag PayByNettag KIR
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31