Ruszył odnowiony ePUAP2 - serwis do kontaktu z urzędami. Jakie macie doświadczenia?

17-08-2015, 12:07

System ePUAP działa już w nowej, drugiej wersji - ePUAP2. Teoretycznie kontakt z urzędami przez internet powinien być wygodniejszy. Nasze pierwsze wrażenia są całkiem niezłe, a jakie są Wasze?

ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. Jest to usługa internetowa, za pomocą której możemy załatwiać online coraz więcej spraw urzędowych.

Na początku sierpnia Dziennik Internautów przypominał, że ePUAP czeka modernizacja. Od dziś serwis jest dostępny w całkiem nowej wersji. Jego wygląd już się poprawił, a jeśli wszystko pójdzie jak należy, serwis będzie bardziej stabilny. 

Przypomnijmy, że stary ePUAP wyglądał tak:

ePUAP

Nowy ePUAP2 wygląda tak:

ePUAP2

Wypróbowałem już ePUAP2. W mojej opinii nowy serwis działa szybciej i jest pod wieloma względami wygodniejszy. Oczywiście zauważyłem pewne wady. Dostępna na górze wyszukiwarka sugeruje "przeszukiwanie w całym portalu" i można mieć wrażenie, że działa ona dokładnie tak, jak stara wyszukiwarka. Kiedyś wystarczyło wpisać np. nazwę miasta, by dotrzeć do oferowanych usług. Niestety teraz, jeśli wpiszę do wyszukiwarki nazwy niektórych miast, niczego nie znajdę. 

ePUAP2

Aby dotrzeć do usług oferowanych w danym mieście, muszę wejść w "Katalog spraw", a następnie wskazać urząd. 

Przeszukując usługi, uzyskujemy dostęp do całego katalogu spraw. To niestety nie oznacza, że są to sprawy załatwiane przez ten urząd. Katalog wygląda jak poniżej i robi dobre wrażenie. 

ePUAP2

Niestety jeśli "doklikamy" się do jakiejś usługi, nie mamy pewności załatwienia sprawy. Możemy bowiem trafić na obszerny opis sprawy, a dopiero na dole przydługiej strony będzie taka informacja.

Zgłoś zapotrzebowanie - ePUAP2

Aby uniknąć trafiania na takie niedostępne jeszcze usługi, musicie po wskazaniu urzędu kliknąć w link "Pokaż sprawy wybranego urzędu". 

ePUAP2  

Same formularze umożliwiające załatwianie spraw wyglądają bardzo podobnie jak w starej wersji ePUAP. Proces podpisywania dokumentu Podpisem Zaufanym przebiega jakby szybciej, choć jest to tylko subiektywne odczucie. Niezawodność systemu? O tym nie można wiele powiedzieć teraz. Tę niezawodność sprawdzi się w najbliższych tygodniach i miesiącach. 

Generalnie ePUAP2 bardzo nam się podoba, a jakie są Wasze doświadczenia? Zachęcamy Was do dzielenia się wrażeniami w komentarzach. Możecie też przesyłać swoje opinie na adres redakcja@di24.pl. Chętnie je poznamy.

Czytaj także: Firmę założysz... na poczcie. MAiC i Poczta Polska zacieśniają współpracę 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031