Ruszył EORI - rejestr przedsiębiorstw dla administracji celnej

31-07-2009, 15:20

Zaledwie 3 miesiące zajęło firmie Pentacomp zbudowanie systemu do obsługi wniosków o nadanie i aktualizację numeru EORI, który ma współpracować z systemem centralnym Unii Europejskiej. System EORI został uruchomiony 29 lipca we wszystkich państwach członkowskich UE, w tym w Polsce.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (ang. Economic Operators’ Registration and Identification - EORI) jest częścią tworzonego w Unii Europejskiej środowiska elektronicznego cła, tworzonego w ramach programu e-Customs – tj. „bez-papierowego” środowiska dla administracji celnych i handlu w UE. Każdy z krajów członkowskich UE opracowuje swój własny krajowy system EORI, który będzie częścią systemu wspólnotowego EORI.

Głównym celem EORI jest przyspieszenie załatwiania formalności i operacji celnych przez przedsiębiorców i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą - informuje firma Pentacomp, twórca polskiego systemu.

Sonda
Czy uważasz, że Polska odprawa celna przebiega sprawnie?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Przedsiębiorcy będą podlegali jednokrotnej rejestracji w systemie i zostanie im nadany unikalny numer identyfikacyjny EORI. Co więcej, przedsiębiorcy będą obowiązani posługiwać się tym jednym, uznawanym na obszarze całej UE numerem EORI we wszystkich transakcjach i czynnościach celnych, przy których wymagany jest ich identyfikator.

EORI ma zapewnić administracjom celnym państw członkowskich bieżącą informację o podmiotach uczestniczących w czynnościach celnych. W przyszłości system ten ma spełniać rolę systemu wspomagającego również inne systemy informatyczne administracji państw członkowskich (np. administracji podatkowych, organów weterynaryjnych, służb fitosanitarnych itp.).

Polska wersja EORI została opracowana i wdrożona przez spółkę Pentacomp Systemy Informatyczne na zlecenie Ministerstwa Finansów na potrzeby Polskiej Administracji Celnej. System ma służyć także firmom uczestniczącym w obrocie towarowym Unii Europejskiej z krajami, które komunikują się z centralną bazą danych Komisji Europejskiej. W ramach realizacji projektu Pentacomp przeszkolił ponad 20 użytkowników (trenerów i administratorów) utworzonego systemu i świadczyć będzie usługi serwisowe w okresie jednorocznej gwarancji.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.