Ruszają zaproszenia do Google Wave

30-09-2009, 09:04

Dziś Google zacznie zapraszać deweloperów, klientów i innych chętnych do testowania Google Wave. Usługa ta łączy w sobie e-mail, komunikator oraz narzędzia do współpracy zdalnej i może zrewolucjonizować komunikację online, tym bardziej że ma mieć charakter platformy open source.

Usługa Google Wave została zaprezentowana w maju na konferencji Google I/O i wywołała ogromne zainteresowanie. Mówiąc najprościej, użytkownicy Google Wave będą mogli dzielić się tekstem i mediami poprzez zamieszczanie ich w miejscach dyskusji (wątkach) aktualizowanych w czasie rzeczywistym.

Google Wave ma być projektem open source. To może zachęcić wielu programistów do prac nad jego rozwojem. Otwarty ma być również protokół pozwalający na wymianę informacji pomiędzy użytkownikami i usługami.

Przedstawiciel Google Lars Rasmussen poinformował na blogu, że w dniu dzisiejszym zostanie wysłane ponad 100 tys. zaproszeń do testowania Google Wave. Trafią one do deweloperów, wybranych klientów korzystających z Aplikacji Google oraz do internautów, którzy wcześniej zarejestrowali się na stronie Google Wave jako osoby chętne do testów.

Osoby otrzymujące zaproszenia będą mogły nominować kolejnych testerów. W przypadku tej usługi jest to niemal niezbędne – korzystanie z Google Wave ma sens, jeśli można za jego pomocą kontaktować się ze znajomymi. Z czasem również Google może wysłać kolejny zestaw zaproszeń.

Lars Rasmussen przyznał, że od czasu zaprezentowania Google Wave w maju poprawiono przede wszystkim stabilność i użyteczność produktu. Mimo to testujący powinni się nastawić na to, że usługa będzie na tym etapie awaryjna, może działać wolno a niektóre elementy interfejsu będą wyglądać dziwacznie.

Niektóre ważne funkcje usługi wciąż czekają na pełne zaimplementowanie. Przykładowo nie ma możliwości usunięcia uczestnika z wątku lub zdefiniowania grupy użytkowników. Nie można też sporządzać szkiców wiadomości i przydzielać uprawnień określonym osobom.

Mimo tych braków testerzy będą mieli okazje przyjrzenia się naprawdę ciekawemu produktowi. Braki w dostępnych funkcjach mają być uzupełniane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oprócz tego pojawiły się pierwsze informacje na temat rozwoju usługi w przeszłości. Można się przyjrzeć m.in. proponowanym rozszerzeniom Google Wave. Więcej informacji na temat rozwoju usługi można znaleźć na Google Wave Developer Blog.


Źródło: Google Blog
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy