Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rusza pierwszy w Polsce międzynarodowy festiwal seriali: BNP Paribas Warsaw SerialCon

Wczoraj, 17:21

Gwiazda 'The Crown' w Warszawie, konkurs z nagrodami i pokazy przedpremierowe. Stolica Polski dołącza do grona miast organizujących prestiżowe wydarzenia serialowe. Pierwszy międzynarodowy festiwal seriali BNP Paribas Warsaw SerialCon startuje już 4 grudnia. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy.

robot sprzątający

reklama


Międzynarodowy festiwal seriali w Warszawie

W dniach 4-8 grudnia 2024 roku Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki gości pierwsze w Polsce międzynarodowe święto seriali. W programie znalazło się blisko 50 tytułów, podzielonych na pięć sekcji tematycznych, z których część powalczy o nagrody w ośmiu kategoriach konkursowych. Wydarzenie ma ambicję stać się jednym z najważniejszych punktów na mapie europejskich festiwali poświęconych produkcjom serialowym.

Na czele międzynarodowego jury stanął David Caffrey, reżyser kultowego serialu "Peaky Blinders". Wraz z pozostałymi członkami jury, w tym cenioną aktorką Gaïą Weiss znaną z "Wikingów" i "Marii Antoniny", oceni polskie produkcje serialowe z ostatnich dwóch lat w następujących kategoriach:

BNP Paribas Warsaw SerialCon

  • Serial Roku 2024 - nagroda główna dla najlepszej produkcji
  • Najlepsza reżyseria - wyróżnienie za wyjątkowe walory wizualne i narracyjne
  • Najlepsza rola męska - uznanie dla najwybitniejszej kreacji aktorskiej
  • Najlepsza rola żeńska - docenienie najbardziej przekonującej roli kobiecej
  • Najlepszy scenariusz - nagroda za najbardziej oryginalną i angażującą historię
  • Najlepsze zdjęcia - wyróżnienie za wyjątkową estetykę wizualną
  • Najlepsza reżyseria obsady - uznanie dla najbardziej spójnego zespołu aktorskiego
  • Nagroda Publiczności - specjalne wyróżnienie przyznawane głosami widzów

W konkursie głównym znalazły się najgłośniejsze polskie produkcje ostatnich dwóch lat, w tym hitowy serial "1670", intrygujący "Absolutni debiutanci", poruszająca "Infamia", drugi sezon "Odwilży", trzeci sezon "The Office PL", a także głośna "Warszawianka". Dodatkowo widzowie będą mogli zobaczyć "Grę z cieniem", "Krucjatę 2: Znak bliźniąt" oraz czwarty sezon "Szadzi".

Gwiazda "The Crown" otrzyma specjalne wyróżnienie

Wyjątkowym wydarzeniem festiwalu będzie wizyta Jareda Harrisa, który odbierze Nagrodę Specjalną "Cutting Edge Award". Aktor, znany z wybitnych ról w serialach "The Crown", "Czarnobyl" i "Mad Men", a także filmach "Brooklyn Boogie", "Dym" oraz "Lincoln", spotka się z publicznością podczas ceremonii wręczenia nagród.

Seriale to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź popkultury. Festiwal powstał jako odpowiedź na dynamiczny rozwój rynku serialowego i potrzeby trzech kluczowych grup odbiorców: widzów, twórców oraz serwisów streamingowych

- podkreśla Kaja Szafrańska, dyrektorka programowa festiwalu.

Różnorodne sekcje tematyczne

Program festiwalu został starannie podzielony na pięć sekcji tematycznych, każda z własnym charakterem i przesłaniem:

  • Warszawskie noce - sekcja prezentująca seriale związane ze stolicą, w tym pierwszy polski serial "Barbara i Jan", a także "Król", "Ślepnąc od świateł", "Artyści" oraz kultowy "07 zgłoś się"
  • Polonica - przegląd najlepszych polskich produkcji streamingowych, które osiągnęły sukces w serwisach VOD, w tym "Warszawianka", "The Office PL", "Prosta sprawa", "Pitbull" oraz "Idź przodem bracie"
  • Poza schematem - nowatorskie produkcje przełamujące konwencje, między innymi "Królestwo: Exodus", "The Following Events Are Based on a Pack of Lies" oraz "Matki pingwinów"
  • Multiwersum - seriale z pogranicza różnych dziedzin popkultury, takie jak "The Last of Us", "Pingwin", "Franczyza", "Paryż w ogniu" i "Halo"
  • Retro - przegląd kultowych produkcji historycznych, w tym "1923", "Poker Face", "Siedem życzeń", "Alternatywy 4" oraz "Czarnobyl"

Podczas każdego pokazu widzowie będą mogli obejrzeć od dwóch do czterech odcinków prezentowanych seriali. Organizatorzy przewidzieli również spotkania z twórcami i panele dyskusyjne, które pozwolą lepiej zrozumieć proces powstawania współczesnych produkcji serialowych.

Platformy streamingowe kompletnie zmieniły sposób oglądania seriali i oczekiwania widzów co do nich. Jako aktorce seriale pozwalają mi na głębokie wejście w rolę i budowę postaci

- zauważa Gaïa Weiss, członkini jury festiwalu.

Bank BNP Paribas, partner tytularny wydarzenia, ufundował specjalną nagrodę "Tomorrow's Icon" dla twórców wprowadzających innowacyjne rozwiązania w produkcji serialowej. Organizatorem BNP Paribas Warsaw SerialCon jest Fundacja OFF CAMERA, przy wsparciu miasta stołecznego Warszawa. Wszystkie pokazy i spotkania z twórcami odbędą się w warszawskiej Kinotece.

Warszawa jako centrum produkcji serialowej

Warszawa stała się swoistym hubem serialowym - w 2023 roku do miasta wpłynęło 574 wniosków o wydanie zgody na kręcenie filmów w przestrzeni miasta. Przełożyło się to na 995 dni zdjęciowych, wiele z nich poświęcono na kręcenie seriali. Mogę więc śmiało powiedzieć, że Warszawa jest miastem seriali

- informuje Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora biura marketingu miasta stołecznego Warszawy.

Foto: Freepik


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik




fot. Freepik





fot. DALL-E