Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rozszerzenie zgrywające muzykę ze Spotify - czy wystraszy wydawców?

08-05-2013, 12:21

Rozszerzenie do Chrome służące do zgrywania muzyki ze Spotify pojawiło się w internecie. Trudno uwierzyć, aby spowodowało masowe piractwo, a jednak Spotify może mieć z nim problemy.

Spotify jest obecnie uznawane za jedną z najbardziej obiecujących usług muzycznych online. Jej dostawcy wypłacili posiadaczom praw autorskich miliony dolarów. Dobre nastawienie przemysłu może się jednak szybko zmienić, jeśli antypiraci zaczną postrzegać Spotify jako narzędzie piractwa.

Downloadify, czyli pobieranie ze Spotify

To zagrożenie się pojawiło. Serwis Tweakers.net podaje, że w sieci udostępniono rozszerzenie do Chrome o nazwie Downloadify, które umożliwia łatwe zgrywanie muzyki ze Spotify w formacie MP3. Rozszerzenie wykorzystuje brak zabezpieczeń antypirackich w webowym odtwarzaczu Spotify.

Downloadify było dostępne w Chrome Web Store, ale firma Google usunęła je, powołując się na złamanie regulaminu. Tweakers.net twierdzi jednak, że rozszerzenie da się pobrać z innych źródeł (np. GitHub) i wydaje się ono ciągle działać (zob. Tweakers.net, Chrome-extensie maakt rippen muziek van Spotify mogelijk).

zdjęcie
Zdjęcie słuchawek na klawiaturze z Shutterstock.com

Niezdrowy strach przed kopiowaniem

Istnienie wspomnianego rozszerzenia nie wydaje się wielkim problemem. Ludzie nastawieni na masowe pobieranie muzyki raczej nie będą korzystać ze Spotify, bo jest wiele innych, lepszych narzędzi do tego celu. Mimo to pojawienie się rozszerzenia może być dla Spotify problemowe z powodów czysto wizerunkowych.

Łatwo sobie wyobrazić, że dostrzegając wspomniane rozszerzenie do Chrome, niektóre media opublikują newsy w rodzaju "Spotify umożliwia kradzież muzyki!!!". Niektórzy posiadacze praw autorskich mogą szybko podchwycić podobne rewelacje. Może to skutkować spadkiem zaufania nie tylko do Spotify, ale również do innych usług streamingowych. W rezultacie może dojść do tego, że przemysł muzyczny będzie blokował rozwój takich usług, po czym będzie narzekał, że ludzie nie kupują muzyki...

Sonda
Czy możliwość pobrania muzyki ze Spotify to duży problem?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

W komentarzach w Dzienniku Internautów co jakiś czas zauważacie prostą prawidłowość - jeśli treść multimedialną da się odtworzyć na urządzeniu użytkownika, musi istnieć sposób także na jej skopiowanie. Absolutnie odporną na kopiowanie e-usługą mogłaby być tylko taka, która nie umożliwia odtwarzania treści.

Innymi słowy zdolność kopiowania jest wręcz wpisana w nowe media i nowe technologie. Jeśli mają one służyć sprzedaży muzyki, trzeba się po prostu z tym pogodzić.

Czytaj: Piracka wersja Game Dev Tycoon ukarała piratów... piractwem


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. G Data