Rozdano „Złote blachy” 2010

15-02-2011, 16:03

Już po raz trzynasty Koalicja Antypiracka przyznała „Złote blachy”, czyli nagrody, które są wyrazem uznania w zwalczaniu przestępczości powszechnie zwanej piractwem. W tym roku wyróżnienia przyznano policjantom z komend w Lublinie, Katowicach i Koszalinie.

Tylko w zeszłym roku wszczęto 2226 postępowań przygotowawczych dotyczących naruszenia praw autorskich. Podczas policyjnych działań zabezpieczono:

  • 33 089 płyt CD i DVD oraz 687 innych nośników z filmami,
  • 16 842 płyty CD i DVD oraz 944 inne nośniki z muzyką,
  • 18 970 płyt CD i DVD oraz 1091 innych nośników (HD) z oprogramowaniem komputerowym,
  • 602 konsole do gier TV oraz 1548 gier TV.

Ustalono również tożsamość 349 osób dokonujących przestępstw za pomocą internetu. Wysiłki policji zostały doceniane przez Koalicję Antypiracką, która po raz trzynasty przyznała „Złote blachy”. Tym razem na miano najlepszych z najlepszych zasłużyli funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą z komend Policji w Lublinie, Katowicach i Koszalinie.

>> Czytaj więcej o „Złotych blachach” w DI

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zostali wyróżnieni za wzorcowe prowadzenie czynności w sprawach przeciwko twórcom serwisów, za pośrednictwem których rozpowszechniano filmy i gry chronione prawem autorskim. Przeciwdziałali też wprowadzeniu do obrotu podrobionych kart pamięci oraz urządzeń służących do obchodzenia zabezpieczeń przed zwielokrotnianiem utworów na konsolach do gier.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą w Katowicach zostali uhonorowani „Złotą blachą” już po raz trzeci, tym razem za szereg skutecznych działań przeciwko osobom naruszającym prawa autorskie do utworów audiowizualnych w internecie. Przeprowadzili oni m.in. "nalot" na jedną ze śląskich uczelni wyższych. Zabezpieczyli wówczas 8 serwerów złożonych ze 122 dysków twardych o pojemności od 1,5 do 2 TB, na których znajdowały się chronione prawem autorskim filmy, utwory muzyczne i programy komputerowe. Sprawa miała charakter międzynarodowy i była prowadzona we współpracy z belgijską policją.

Z kolei policjanci z Wydziału dw. z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą KMP w Koszalinie zdobyli uznanie za wzorcowe wykonywanie czynności m.in. w sprawie dotyczącej uzyskania bez zgody osób uprawnionych oraz rozpowszechniania wbrew warunkom licencji cudzych programów komputerowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

>> Czytaj także: Policjanci nagrodzeni m.in. za zamknięcie OdSiebie

W skład Koalicji Antypirackiej, która nagradza policjantów „Złotymi blachami”, wchodzą przedstawiciele przemysłu muzycznego - Związek Producentów Audio Video (ZPAV), filmowego - Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA) i oprogramowania komputerowego - Business Software Alliance (BSA).


Źródło: Policja.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy