Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rosjanie ponownie atakują polskie przedsiębiorstwa

14-08-2023, 12:34

Rosyjska grupa hakerska NoName057(16) dokonuje kolejnych ataków na Polskę. Cyberprzestępcy twierdzą, że zaatakowali strony PKP Polskich Linii Kolejowych SA, PIONIER-CERT, Metra Warszawskiego oraz Plus Banku – informują analitycy firmy Check Point Software Technologies.

Rosjanie ponownie atakują polskie przedsiębiorstwa

To potwierdzenie trendu wzrastającej liczby ataków na jednostki administracji państwowej i instytucje użyteczności publicznej. Z danych Check Point wynika, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy sektor użyteczności publicznej był atakowany już ponad 2930 razy tygodniowo.

Powiązana z Rosją grupa haktywistów NoName057(16), która działa od marca 2022 r. atakuje ukraińskie i proukraińskie organizacje, przedsiębiorstwa i rządy, a cele zmieniają się w zależności od rozwoju sytuacji geopolitycznej. W ostatnich miesiącach grupa skupiła się na różnych krajach Unii Europejskiej, które publicznie poparły Ukrainę, w tym między innymi na Polsce

- Polska jest głównym celem grup haktywistycznych powiązanych z Rosją, a NoName057(16) w ciągu ostatniego roku była najbardziej aktywną z nich – mówi Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce.

Ataki typu DDoS (Distributed Denial of Service) są jednymi z najczęściej wykorzystywanych metod przez cyberprzestępców. Kierowane są na systemy komputerowe lub usługi sieciowe i mają za zadanie zajęcie wszystkich dostępnych i wolnych zasobów w celu uniemożliwienia funkcjonowania stron i usług.

Obecne działania to część kampanii skierowanej przeciw państwo wspierającym Ukrainę – twierdzą analitycy firmy Check Point Software. Rosyjska grupa zaatakowała jednocześnie stronę internetową niemieckiego producenta Rheinmetall, w związku z decyzją firmy o świadczeniu usług na Ukrainie.

Polska, obok Niemiec i Holandii jest jednym z częstych celów działań rosyjskiej grupy. Grupa twierdzi, że wpłynęła na strony internetowe gminy Vlaardingen, Bremen Ports, Leistritz AG, NordWestBahn GmbH oraz berlińskiego transportu publicznego (BVG).

 

Foto i treść: materiał prasowy Check Point


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *