Rosja może zablokować BBC. Nasili się cenzura zachodnich mediów?

05-08-2014, 14:03

Rosja już wcześniej blokowała opozycyjnych blogerów, ale najwyraźniej jest gotowa blokować także strony dużych, zachodnich mediów.

Rosyjski urząd nadzorujący media (Roskomnadzor) może zablokować rosyjską stronę BBC. Taką informację podaje RIA Novosti za gazetą Izwiestia, która powołuje się na źródło zbliżone do Roskomnadzoru.

Powodem blokady ma być wywiad z artystą i działaczem Artiomem Łoskutowem. Materiał opublikowany 31 lipca rzekomo wzywał do zamieszek i prezentował ekstremalne poglądy. Wywiad dotyczył organizacji marszu wspierającego ideę federalizacji Syberii. Brzmi to poważnie, ale cała akcja wydaje się bardziej ironicznym eksperymentem niż faktycznym zagrożeniem dla Rosji.

Roskomnadzor miał poprosić BBC o usunięcie wywiadu, ale najwyraźniej prośba została zignorowana (zob. RIA Novosti, Russia May Block BBC Russian Service for Provocative Interview).

zdjęcie
plavevski / Shutterstock.com

W tym miejscu warto dodać, że władze Rosji już wcześniej zmusiły stronę Slon.ru do usunięcia wywiadu z artystą (jest on dostępny w wersji anglojęzycznej). Również serwis VKontakte zablokował stronę marszu i w tym kontekście warto przypomnieć, że VKontakte jest od pewnego czasu pod kontrolą kolegów Putina.

Sonda
Czy Rosja nasili w najbliższym czasie cenzurę zachodnich mediów?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Coraz więcej cenzury w Rosji

Rosja od pewnego czasu wzmaga wysiłki prowadzące do uzyskania kontroli nad internetem. Niedawno w tym kraju weszło w życie prawo wymagające rejestracji blogerów i poddające ich ściślejszej kontroli. Wcześniej wprowadzono cenzurę z postaci blokowania stron internetowych. Warto tu odnotować, że przepisy pozwalające na cenzurę wprowadzano pod pretekstem walki z pedofilią.

Władimir Putin od pewnego czasu stara się demonizować internet. Twierdzi że to "projekt CIA". Edward Snowden chcąc nie chcąc przyczynił się do wzmocnienia takich poglądów. Mówiono też, że w Rosji może dojść do podziału sieci na trzy rodzaje - lokalne, regionalne oraz narodowe. Tylko sieci narodowe miałyby mieć możliwość łączenia się z sieciami międzynarodowymi. Taki ruch mógłby być przygotowaniem gruntu pod filtrowanie internetu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930