Robot Kibo leci w kosmos, by zabawić astronautę. To maskotka i projekt badawczy - wideo

28-06-2013, 11:04

Robot przypominający postać z filmów anime poleci w kosmos, by rozmawiać z astronautą. Tak... tylko Japończycy mogli to wymyślić.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wielu osób wciąż nie przekonuje idea robotów terapeutycznych, które mają zapewnić ludziom towarzystwo i pomagać w leczeniu niektórych zaburzeń (np. autyzmu). Roboty mają jednak pewne zalety, np. nie potrafią się zniechęcić lub zdenerwować i mogą bez końca powtarzać określone zachowanie. Trzeba tylko nauczyć je komunikacji z ludźmi...

Japończycy od dawna angażują się w badania nad takimi robotami, a jednym z ciekawszych projektów jest Kibo Robot Project. W jego ramach powstało coś w rodzaju robotycznego pinokia w stylu anime, któremu brakuje tylko długiego nosa. Potrafi on rozpoznawać twarze i głosy, a także prowadzi rozmowy w języku japońskim i może swobodnie się poruszać.

Już w sierpniu przy współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (JAXA) ten robot może polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by japoński astronauta Koichi Wakata mógł z nim porozmawiać. To wydarzenie ma być swoistą promocją robotów terapeutycznych. Film poniżej prezentuje całe przedsięwzięcie i robota.

Sonda
Czy jesteś przekonany do idei robotów terapeutycznych?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ludzie nie od dziś wysyłają w kosmos roboty. Każda sonda kosmiczna to robot, ale prace nad kosmicznymi robotami humanoidalnymi dopiero ruszają.

NASA pracuje obecnie nad tzw. Robonautą (R2). Jak łatwo się domyślić, będzie to humanoidalny robot, który będzie mógł zastąpić ludzi przy niektórych niebezpiecznych zadaniach. Co ciekawe, przy tym projekcie NASA korzysta z pomocy Linux Foundation. Warto wiedzieć, że Linux zajął już istotne miejsce na stacji kosmicznej.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.