Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

15 ekspertów, 13 zagadnień internetowego wideo, blisko 100 słuchaczy na audytorium i liczni internauci śledzący przebieg konferencji na monitorach swoich komputerów. Wrocławska Konferencja Video 5 maja br. rozpoczęła cykl czterech spotkań poświęconych tematyce wideo w sieci.

Wrocławską konferencję otworzyła prezentacja ekspertów z firmy Gemius S.A. zajmującej się badaniami internetu w kilkunastu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W lutym 2010 roku Gemius S.A. we współpracy z Grupą RMF i TVP opracował raport „Audio i wideo w sieci” dostarczający kompleksowych informacji na temat zachowań i opinii internautów korzystających z treści multimedialnych w sieci. Na jego podstawie Magdalena Wiktorska i Krzysztof Łopuszyński z Gemius S.A. przygotowali zwięzłą i - co najważniejsze - aktualną charakterystykę rynku, będącą znakomitym punktem wyjścia do dalszych prelekcji.

Krzysztof Beniowski z Gazeta.pl przedstawił portal Kotek.pl – obecnie największy internetowy serwis dla nastolatek w Polsce, będący znakomitym przykładem zastosowania Branded Content Video. Jesienią zeszłego roku w serwisie przeprowadzono kampanię reklamową nowej marki perfum Avril Lavigne Black Star. W ramach działań promocyjnych zastosowano brand integration z serialem internetowym, który przez długi czas cieszył się niesłabnącą popularnością wśród nastolatek. Wokół projektu rozwinęła się zaangażowana społeczność, a sama kampania zaowocowała tysiącami zamówionych próbek perfum oraz bardzo zadowolonym klientem.

Jako trzeci głos zabrał Tomasz Karwatka z Divante.pl. Opowiedział o najczęstszych problemach pojawiających się przy realizacji transmisji wideo online. Na bazie własnych doświadczeń spółka Divante zbudowała i z sukcesem wprowadziła na rynek nowy produkt – videocms.pl, umożliwiający m.in. prowadzenie wideokonferencji online, jak również embedowanie plików filmowych na własnych portalach.

O zastosowaniach wideo w internecie opowiedział Łukasz Bąkowski z video4net.pl. Zwrócił on uwagę na konieczność lepszego doboru contentu w serwisach wideo oraz telewizjach internetowych. Zaznaczył również istotną przewagę reklam wideo nad tradycyjnymi reklamami w formie graficznej.

Wojtek Kowalczyk (Momint) zarysował możliwości wykorzystania wideo online. Wyróżnił 4 podstawowe zastosowania tego medium: komunikacja, sprzedaż, a także pozyskiwanie oraz obsługa klienta. Przedstawił również kilka porad na temat samego procesu tworzenia i publikowania materiału wideo w sieci.

Michał Karmiński z V2Media opowiedział o potencjale reklamy wideo online jako najbardziej efektywnej formie promocji. Scharakteryzował wszelkie obecne na rynku odmiany reklamy wideo, począwszy od double-billboardów, na formach intruzywnych oraz product placement skończywszy. Zwrócił również uwagę na niebezpieczeństwo związane z bezpośrednim przenoszeniem reklam telewizyjnych do internetu.

Kolejnym prelegentem był Marcin Męczkowski. Reprezentował on firmę A2 Multimedia – producenta takich przebojów internetowych, jak choćby „Klatka B”, „Pitu Pitu”, czy „N1cola”. Obecnie spółka pracuje nad nowym projektem – akademiki.tivi.pl – internetowym reality show, w którym o zwycięstwo walczą studenci z czterech polskich uczelni. Pierwsze materiały oglądnąć mogliśmy w sieci już w poniedziałek.

Szymon Sikorski i Rafał Tomaszewski (Publicon) przedstawili możliwości wykorzystania wideo online przez agencje PR. Filmy promocyjne zamieszczane w internecie stanowią świetny nośnik informacji, szczególnie w przypadku nowych technologii, których zastosowań nie jest w stanie w pełni oddać tradycyjna notka prasowa. Coraz częściej w sieci spotkać się można również z formą B-Roll czy VNR będącymi niezwykle cennym surowcem do autonomicznego stworzenia materiału informacyjnego, stosownie do potrzeb danego medium i koncepcji dziennikarza.

Tomasz Lizoń wystąpił z ramienia agencji Ideacto, która na bazie amerykańskich i europejskich wzorców wideo e-learningu wprowadza właśnie na polski rynek nową usługę - szkoleniausability.pl. Spółka znana z prowadzenia profesjonalnych szkoleń z zakresu użyteczności, e-marketingu oraz social media stworzyła pierwszą w Polsce platformę e-learningową o tematyce usability, gdzie skorzystać można z m.in. z lekcji wideo, materiałów szkoleniowych oraz dokumentów gotowych od razu do zastosowania w swoich projektach. Ideacto planuje również wprowadzenie transmisji na żywo, rozbudowanego forum oraz tradycyjnych szkoleń.

Paweł Tkaczyk (MIDEA) przedstawił możliwości zastosowania e-wideo w procesie budowania marki. Na podstawie badań amerykańskich internautów z 2008 roku wysnuł on wizję przyszłości polskiego internetu, gdzie na dobre zadomowi się wideo, a sami użytkownicy będą niemalże w jednym czasie oglądać telewizję tradycyjną i internetową.

Kolejne wystąpienie stanowiło prezentację najnowszego produktu firmy Divante. Magdalena Kobiałko szeroko scharakteryzowała potencjał tkwiący w Video CMS. Umożliwia on zarówno osadzanie klipów filmowych w istniejącym serwisie, jak i stworzenie portalu wideo od podstaw. Pozostałe funkcje, takie jak chociażby obsługa wszystkich typów plików, zaawansowany player wideo czy możliwość prowadzenia i nagrywania transmisji na żywo, czyni videocms.pl wysoce konkurencyjnym wśród ofert innych firm.

Marta Klimowicz z Ideacto opowiedziała, jak efektywnie promować treści wideo w internecie. Skuteczne rozreklamowanie swojego klipu w mediach społecznościowych połączone z publikacją artykułu związanego z treścią filmu może okazać się pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Warto również pisać do bloggerów, aktywnie uczestniczyć w forach tematycznych oraz brać udział we wszelkich konkursach. Im większa aktywność w sieci, tym większa szansa na powodzenie naszego przedsięwzięcia.

Jako ostatni wystąpił Dariusz Nawojczyk (Arche Publishing) z tezą, iż w internetowym wideo wciąż królem jest kontent. Prelegent przedstawił swoistą receptę na stworzenie dochodowego serwisu wideo. Zarysował również główne problemy związane z tworzeniem wideo online.

Pierwsza odsłona organizowanej przez zespół Divante.pl Konferencji Video zakończyła się pełnym sukcesem, choć pozostawiła również pewien niedosyt. Jednak już we wrześniu rusza kolejna edycja Konferencji – wstęp pozostanie darmowy, wymagana jest jedynie wcześniejsza rejestracja na stronie KonferencjaVideo.pl. Już niebawem będą tam także udostępnione wszelkie materiały wideo oraz prezentacje ze spotkań majowych.

Paweł Musiałkowski, Grupa Divante


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *