Qualcomm też chce zawalczyć o netbooki

01-04-2012, 13:22

Znany producent procesorów ARM przygotowuje 4-rdzeniowy układ Snapdragon S4, by utrudnić Intelowi ekspansję na rynku ultrabooków. Podzespoły Qualcomma mają trafić do komputerów cieńszych nawet od MacBooków Air.

Wiceprezes firmy Qualcomm Rob Chandhok ujawnił pod koniec tygodnia, że wysokiej klasy komputery, które działają bez konieczności ładowania przez wiele godzin, mogą już wkrótce zyskać poważną konkurencję.

Czytaj także: Galaxy S III z procesorem Exynos

- Myślimy o urządzeniach znacznie lżejszych niż te, które Intel nazywa ultrabookami - powiedział Chandhok. 4-rdzeniowe układy S4 mają stanowić podstawę dla maszyn, które byłyby cieńsze nawet od MacBooków Air tworzonych przez koncern Apple, a dzięki wykorzystaniu technologii ARM również ich czas pracy na baterii powinien być bardzo długi.

Chandhok tłumaczy, że od pewnego czasu linia między nowoczesnymi smartfonami a komputerami, powoli się zaciera. Dzięki układowi S4 możliwe ma być tworzenie mniejszych komputerów, które przy tym oferowały będą wysokiej jakości ekrany oraz ciągłą aktywność w ramach sieci 3G. W przypadku urządzeń opartych o architekturę ARM problem stanowiło jednak do tej pory oprogramowanie.

Qualcomm liczy, że ten problem uda się ominąć po tym, jak Microsoft zaprezentuje finalną wersję Windowsa 8. Już teraz koncern udostępnił kilka prototypowych maszyn z nowym systemem firmy z Redmond, które wykorzystywały układy Snapdragon. S4 ma być przygotowywany w 28-nanometrowym procesie technologicznym, a wspierać ma również szybkie sieci 4G (LTE).

Choć AMD nie wierzy w sukces ultrabooków, promując zamiast tego własne rozwiązanie, Intel inwestuje w promocję nowoczesnych maszyn coraz większe sumy. Jeszcze w pierwszej połowie tego roku na rynek ma trafić druga seria ultrabooków, która powinna zainteresować użytkowników bardzo dobrymi parametrami.

Czytaj także: Nokia i tablet?


Źródło: PC World, Qualcomm
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy