Puzzlephone, czyli smartfon składany z tylko trzech modułów

04-12-2014, 12:49

Puzzlephone to kolejny pomysł na smartfona-składaka. Nie jest on może tak złożony jak Ara, ale może wejść na rynek w 2015 roku i może nie będzie wyglądał koszmarnie.

Projekt Ara dobrze wypromował ideę smartfonów z wymienialnymi modułami, ale nie tylko firma Google chce zrobić coś takiego. Są konkurenci, a jednym z nich jest projekt Puzzlephone, za którym stoi firma Circular Devices.

Serce, mózg i kręgosłup

Słowo "puzzle" kojarzy się z wieloma małymi elementami, dlatego nie całkiem pasuje do idei Puzzlephone. Ten smartfon ma składać się z zaledwie trzech wymienialnych modułów, które firma określa jako Mózg, Serce i Kręgosłup.

Mózg ma zawierać elementy elektroniczne niezbędne do przetwarzania danych (m.in. procesor), ale także kamerę). Serce zawiera baterię oraz elektronikę "drugorzędną". Kręgosłup to główna cześć obudowy z ekranem, głośnikami i mikrofonem. Tę koncepcję obrazuje film poniżej. 

Puzzlephone ma 3 moduły, Ara może mieć ich nawet 10. Korzyści z posiadania składaków są jednak podobne. Użytkownik Puzzlephone'a będzie mógł zmienić "mózg" na mocniejszy albo lepiej dostosowany do konkretnych zadań. W innym czasie będzie mógł wymienić baterię albo ekran. Upchnięcie części w mniejszej ilości modułów nie tylko upraszcza sprawę. Pozwala na umieszczenie elementów bliżej siebie, co znacznie poprawia wygląd urządzenia i zmniejsza jego rozmiary. 

Puzzlephone

Circular Devices zapowiada wprowadzenie tych urządzeń na rynek w 2015 roku. Ara też ma debiutować w przyszłym roku, choć nie każdy wierzy, że to się uda.

Początkowo Puzzlephone będzie urządzeniem z Androidem, ale niewykluczone jest instalowanie na nich innych systemów - Windows Phone, Firefox OS itd. 

Oprócz Ary i Puzzlephone'a jest jeszcze jeden projekt modularnego smartfona - Vsenn. Również on zakłada wymienianie tylko kluczowych elementów, ale na chwilę obecną wydaje się niedopracowany. Puzzlephone prezentuje dość efektowne grafiki koncepcyjne i filmy, ale to również nie oznacza produktu. Dopiero się przekonamy, które z tych koncepcji będą zrealizowane. 

Poniżej jeszcze jeden film od Puzzlephone. 


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31