Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PTI wzywa Polaków do bojkotu rosyjskiego oprogramowania

08-03-2022, 16:20

Jedna z największych w Polsce organizacji, która zrzesza profesjonalistów z branży IT zachęca Polaków do niekupowania i zaprzestania używania oprogramowania wyprodukowanego w Rosji lub od firm mających z tym krajem trwałe związki.

Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) swój apel uzasadnia bezprecedensową napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także jej potencjalnymi konsekwencjami dla naszego kraju. Apel kierowany jest do obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, polskich organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw rynkowych, władz samorządowych i państwowych.

sprawie programów komputerowych (w tym bibliotek wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania open source, zawierających elementy pochodzące z Rosji), sprzętu elektronicznego wykorzystującego i zawierającego oprogramowanie, oraz wszelkich produktów o podatnościach z obszaru cyberbezpieczeństwa  produkowanych w Rosji.

PTI zachęca do zaprzestania kupowania i wykorzystywania:

  • programów komputerowych i produktów produkowanych w Rosji, w tym bibliotek wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania open source
  • oprogramowania oraz sprzętu elektronicznego wykorzystującego i zawierającego komponenty programistyczne wytworzone przez firmy będące własnością osób z Federacji Rosyjskiej
  • produktów posiadających kod kreskowy zaczynający się od liczb z zakresu 460-469.

PTI informuje, że każdy sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie może służyć do zbierania wrażliwych danych. Dane związane z naszą komunikacją, nawykami konsumenckimi, lokalizacją, trybem życia mogą posłużyć do planowania wrogich działań, w tym kampanii dezinformacyjnych. Wykorzystywanie oprogramowania pochodzącego od wymienionych dostawców w procesach cyfryzacji firm czy administracji, a nawet dla własnych potrzeb konsumentów, może spowodować niechciane podatności na ataki, łącznie z utratą kontroli nad działaniem systemu i bezpowrotną utratą danych.

Jesteśmy świadkami największej w historii cyberwojny prowadzonej na wielu frontach. Możliwości analityczne poszczególnych Państw i w konsekwencji operacje na bazie gigadanych (big data) stanowią jedną z form przygotowania strategii i wymierzania cyberataków. Ich skutki mogą być dziś niezwykle trudne do przewidzenia - ostrzegają przedstawiciele PTI.

Ich zdaniem, aby zapewnić nam cyfrowe bezpieczeństwo nalezy zaniechać wszelkich zakupów oraz użytkowania sprzętu i oprogramowania produkowanego na terenie Federacji Rosyjskiej lub od firm mających trwałe związki z Federacją Rosyjską.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik