Przyspieszyli internet porysowanym szkiełkiem

11-07-2008, 12:33

Australijscy naukowcy zaprezentowali wynalazek, który pozwala na 100-krotne zwiększenie prędkości w sieciach światłowodowych. Może on zostać szybko skomercjalizowany, gdyż jest bardzo prosty. Właściwie jest to kawałek porysowanego szkiełka.

Jak donosi Sydney Morning Herald, rewolucyjny układ fotoniczny wynaleźli fizycy z University of Sydney. Pomagali im koledzy z Danii i Chin. Układ i jego możliwości zostały zaprezentowane na konferencji Opto-Electronics and Communications w Sydney.

Obecnie sieci światłowodowe mają swoje wąskie gardła w postaci niektórych urządzeń elektronicznych, które przesyłane informacje napotykają na swojej drodze. W ominięciu tych miejsc pomoże właśnie wynaleziony układ fotoniczny. Jest on wykonany z chalkogenidu, rodzaju szkła stosowanego w światłowodach. Na tym szkiełku wielkości paznokcia, wyryto małe kanały stosując techniki litograficzne.

Jak wyjaśnia prof. Ben Eggleton z University of Sydney, wyryte na "szkiełku" kanały pozwalają na kierowanie informacją w podobny sposób, jak tory i zwrotnice kierują ruchem pociągów. Wynalazek jest więc stosunkowo prosty i właśnie dzięki temu możliwa będzie jego szybka komercjalizacja.

Eggleton przyznał, że jeśli ktoś wprowadzi wynalazek do użycia, to prawdopodobnie nie będzie to Australia. Z układu prawdopodobnie jako pierwsza skorzysta Japonia, która posiada bardzo dużo sieci światłowodowych. Prawdopodobnie wdrożenie wynalazku nastąpi w ciągu 5 lat, ale też nie jest to nic pewnego. Naukowcy zaznaczają, że ich zdaniem jest tylko pokazanie w laboratorium możliwości danego rozwiązania. Rynek sam zadecyduje, czy trzeba je wprowadzać.

Nie po raz pierwszy australijscy naukowcy zapowiadają 100-krotnie szybszy internet. W ubiegłym roku dr John Papandriopoulos z Uniwersytetu w Melbourne opatentował dwie metody - SCALE oraz SCAPE - dzięki którym znaczącemu przyspieszeniu mogą ulec połączenia internetowe bez wydawania pieniędzy na nową infrastrukturę.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy