Przewodnik po Obywatel.gov.pl - Oswajamy e-administrację, część 8

31-07-2015, 11:50

Serwis Obywatel.gov.pl stanowi bardzo cenne repozytorium wiedzy o procedurach naszego państwa. Prosty, aczkolwiek przejrzysty i intuicyjny interfejs, jednolita informacja o wszystkich usługach, a część z nich dostępna jest online. Zapraszam na krótki przewodnik po cyfrowej Polsce.

Od pewnego czasu działa serwis o nazwie Obywatel.gov.pl. Jest to projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego celem jest przedstawienie każdemu zainteresowanemu w sposób prosty i przejrzysty usług świadczonych przez państwo, tak przez urzędy centralne, jak i samorządowe.

Nie zastępuje on platformy ePUAP, a jedynie zbiera w jednym miejscu informacje na temat tego, w jaki sposób należy załatwić poszczególne sprawy. W tym momencie możemy przeczytać o 101 usługach, a 19 z nich można załatwić online.

Usługi, o których możemy uzyskać informacje, podzielone są na 15 kategorii:

 • dokumenty i dane osobowe,
 • kierowcy i pojazdy,
 • wyjazd za granicę,
 • śluby i rozwody,
 • dzieci,
 • edukacja,
 • zgon,
 • zaświadczenia i odpisy,
 • nieruchomości i środowisko,
 • zasiłki i pomoc finansowa,
 • ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne,
 • meldunek,
 • praca i biznes,
 • podatki,
 • służba wojskowa.

Obywatel.gov.pl - wszystkie kategorie usług

Każda z kategorii jest szczegółowo opisana. Ze strony dowiemy się:

 • kto może złożyć wniosek np. o wydanie dokumentu, zaświadczenia czy też wypisu z państwowych rejestrów,
 • jakie dokumenty oraz w jaki sposób (osobiście, listownie czy elektronicznie) należy przedłożyć,
 • jaki jest koszt usługi,
 • jaki jest termin realizacji danej usługi.

W sytuacji, gdy odpowiednie przepisy przewidują ulgi za wydanie dokumentów (np. paszportu) czy zaświadczeń, są one dokładnie wymienione na stronie. Co istotne, wszystko napisane jest zrozumiałym językiem, a nie urzędniczym bełkotem, z którym mamy często do czynienia.

Niezwykle przydatną funkcją jest możliwość śledzenia postępów swojej sprawy. Dotyczy to sytuacji, w których składasz wniosek o wydanie dowodu osobistego czy paszportu. Gdy wniosek składasz w urzędzie, to na potwierdzeniu jego złożenia znajdziesz informację o tym, że na stronie obywatel.gov.pl możesz sprawdzić stan wniosku. Wystarczy do tego jedynie jego numer.

PRZYKŁAD 1 - DOWÓD OSOBISTY

Obywatel.gov.pl - najpopularniejsze usługi

Ponieważ jestem akurat w trakcie wymiany dowodu osobistego na nowy, mogę Wam pokazać, jak to wygląda. Mamy trzy możliwości dotarcia do miejsca, gdzie sprawdzamy status wniosku - poprzez najpopularniejsze usługi (po prawej stronie), poprzez wybranie kategorii (ale tutaj już musimy wiedzieć, gdzie klikać) lub poprzez wyszukiwarkę. Ponieważ sprawdzenie, czy dowód osobisty jest już gotowy jest usługą popularną, możemy link wybrać z prawego menu.

Zostajemy przeniesieni na stronę, gdzie dokładnie opisane jest, co będzie nam potrzebne do sprawdzenia statusu dowodu osobistego. W polu na dole wpisujemy numer wniosku i klikamy na przycisk "Sprawdź".

Wpisujemy numer wniosku

Otrzymujemy informację, czy dowód jest już do odbioru, czy jeszcze nie.

Obywatel.gov.pl - status wniosku

Istnieje także możliwość pobrania informacji do pliku PDF, jednak nie ma on żadnej mocy urzędowej.

Warto podkreślić, że każda usługa opatrzona jest zestawem linków do usług powiązanych, który możemy znaleźć po prawej stronie. Według twórców serwisu, sprawdzając status wniosku o wydanie dowodu osobistego, mogę być zainteresowany także takimi usługami:

Obywatel.gov.pl - usługi powiązane

PRZYKŁAD 2 - DOWÓD OSOBISTY (rejestr dowodów)

Każdy z nas ma także możliwość sprawdzenia, jakie dane znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych. Aby z niej skorzystać, możemy wybrać odpowiedni link z menu po prawej stronie. Tutaj jednak sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Aby dokonać sprawdzenia, trzeba posiadać profil na platformie ePUAP, by system mógł zweryfikować naszą tożsamość. Sprawdzić można bowiem tylko swoje dane.

Po wybraniu ww. linku klikamy na przycisk "Sprawdź swoje dane", który przeniesie nas na platformę ePUAP, gdzie będziemy mogli uwierzytelnić swoją tożsamość.

Obywatel.gov.pl - Rejestr Dowodów Osobistych

Gdy już zalogowałem się do ePUAP (z wykorzystaniem kodu autoryzacyjnego), zostałem przeniesiony z powrotem na stronę obywatel.gov.pl. Widzimy tutaj po pierwsze nasze podstawowe dane.

Obywatel.gov.pl - Podstawowe dane

W moim przypadku w zakładce "Od 2015 roku" znajduje się informacja o złożonym wniosku o nowy dowód osobisty. Z kolei poniżej, w sekcji "Od 2001 do 02.2015 roku" są informacje o wszystkich posiadanych przeze mnie dowodach osobistych. Znajdują się tam, oprócz danych podstawowych, także zdjęcie i podpis z dowodu, rysopis, adres zameldowania, jak również dane samego dowodu osobistego.

Historia dowodów osobistych może zostać wygenerowana do pliku PDF, ale bez zdjęć i wzoru podpisu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, także i teraz dokument ten nie ma mocy urzędowej, stanowi jedynie informację.

PRZYKŁAD 3 - REJESTR PESEL

Czasem warto również sprawdzić swoje dane w rejestrze PESEL. Tak dla pewności. Usługa także należy do najbardziej popularnych, więc dostęp do niej otrzymamy z menu po prawej stronie strony głównej.

Podobnie jak w przypadku Rejestru Dowodów Osobistych, także i tutaj możemy sprawdzić jedynie własne dane po uprzednim zalogowaniu się do platformy ePUAP. Oprócz takich danych, jak imię, nazwisko czy data urodzenia, zobaczymy tam numer aktu urodzenia, dane rodziców oraz małżonka i aktu ślubu, jak również dane adresowe, o dowodzie osobistym czy paszporcie.

Wszystkie dane można wyeksportować do PDF, ale podobnie jak w poprzednich przypadkach dokument ten nie ma mocy urzędowej.

INNE USŁUGI ONLINE

Za pośrednictwem Obywatel.gov.pl zyskujemy dostęp także do innych usług online. Część z nich dostępna jest na stronach zewnętrznych instytucji, jak zgłoszenie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), uzyskanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej czy też uzyskanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Odyseusz - dane podstawowe

Poleciłbym też skorzystanie z usługi Odyseusz, firmowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Możemy tam zgłosić swój wyjazd za granicę (np. urlop czy podróż służbową). Podajemy miejsce pobytu, terminy, a także dane kontaktowe osób w Polsce. Usługa ta jest bardzo przydatna w sytuacji jakiegoś kataklizmu czy ataku terrorystycznego.

Jest ona także przydatna dla osób, które wyjeżdżają poza Polskę na dłużej - założenie konta w serwisie umożliwia otrzymywanie newslettera o wyborach, aktualizowanie swoich danych kontaktowych czy informowanie o kolejnych podróżach. Jego posiadanie przestaje być potrzebne, gdy zrzekamy się polskiego obywatelstwa na rzecz nowej ojczyzny.

Do założenia konta wymagane jest podanie imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru PESEL oraz hasła. Po aktywacji konta i zalogowaniu, zostajemy przeniesieni na stronę z naszymi danymi, które możemy dowolnie zmieniać. Możemy także zapisać się na dwa newslettery.

Po aktualizacji danych, możemy zgłosić wyjazd zagraniczny poprzez wybranie odpowiedniej opcji z menu po prawej stronie. Na ekranie pojawią się nasze dane, a także prośba o wypełnienie trzech dodatkowych sekcji:

 • dane kontaktowe osoby w Polsce,
 • osoby towarzyszące w podróży,
 • dane samej podróży.

Po ich wypełnieniu klikamy "Zgłoś podróż" i zrobione.

PODSUMOWANIE

Serwis jest dla mnie dużym krokiem w dobrym kierunku. Mimo że jest to wersja beta, to działa w moim odczuciu bez zarzutu. W prosty i przejrzysty sposób zawarto tam informacje na temat procedur, dokumentów i kosztów. Cieszy, że część spraw można załatwić przez internet. Nawigacja jest intuicyjna, a sama strona nie jest przeładowana treścią. Wszystkie usługi opisane są według tego samego schematu, więc trudno się zgubić.

Sam serwis jest ciągle rozwijany. Jeszcze na początku tygodnia dostępnych było tylko sześć kategorii tematycznych, teraz jest już ich piętnaście. Można się spodziewać, że z czasem będzie ich przybywać.

Zachęcam Was do zapoznania się z tym miejscem oraz eksperymentów.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy