Przemysł filmowy kończy z filmem na taśmie. Paramount będzie pierwszy?

20-01-2014, 13:58

Paramount może być pierwszą wytwórnią, która zaprzestanie wydawania filmów na taśmie 35 mm. Inne wytwórnie mogą szybko pójść w jego ślady i w ten sposób skończy się ważna epoka w dziejach kina.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Choć większość nowych filmów ogląda się w kinach cyfrowych, przemysł filmowy nadal wydaje filmy na taśmie 35 mm. Część kin nadal bazuje na taśmach. Nie da się też ukryć, że przemysł filmowy nie chce za wcześnie odrzucać tradycji, do której ludzie mają po prostu sentyment.

"Wilk z Wall Street" skończy z taśmą?

A jednak zmierzch taśmy jest nieunikniony. Los Angeles Times dowiedział się, że wytwórnia Paramount Pictures może być pierwszą wielką wytwórnią, która będzie bazowała wyłącznie na dystrybucji cyfrowej. Nominowany do Oskara film "Wilk z Wall Street" ma być pierwszą produkcją, która zapoczątkuje tę zmianę. Oczywiście były już inne filmy dystrybuowane tylko cyfrowo, ale najczęściej było to mniejsze produkcje, jak np. filmy dokumentalne.

Los Angeles Times dodaje, że Paramount ma zamiar tworzyć wersje filmów na taśmie na potrzeby m.in. krajów Ameryki Łacińskiej. Niemniej w USA może on z nich zrezygnować, choć w tym kraju również istnieją kina, które jeszcze nie przeszły na technologie cyfrowe. Jest to około 8% kin (zob. LA Times, Paramount stops releasing major movies on film). 

zdjęcie
Stary projektor - zdj. z Shutterstock.com

Nie jest żadną tajemnicą, że przemysłowi filmowemu zależy na cyfryzowaniu kin. Po prostu dystrybucja filmów na dyskach lub przez satelitę jest o wiele tańsza niż dystrybucja na taśmach. Ponadto cyfrowe kina można przystosować do emisji 3D, co oznacza większe wpływy z biletów.

Sonda
Będziesz tęsknił za filmem na taśmie 35 mm?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Zmierzch technologii to nie śmierć

Zmierzch filmu na taśmie wydaje się po prostu nieunikniony i możemy najwyżej odnotować, że pewne kluczowe decyzje zapadają już teraz. Trzeba jednak dodać, że "zmierzch technologii" nie musi oznaczać jej śmierci. To po prostu przejście na nieco inny poziom egzystencji.

Taśmy filmowe znikną z kin masowych, ale z pewnością zainteresują się nimi kinomani o większych wymaganiach. Oglądanie filmu z taśmy może stać się pewnego rodzaju luksusem, który też da się sprzedawać. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w ostatnich latach płyta winylowa zaczyna notować wyraźne wzrosty sprzedaży i nie przeszkadza jej w tym powszechność muzyki cyfrowej.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.