Przeglądarka P2P od BitTorrenta odporna na cenzurę - wersja beta do pobrania

20-04-2015, 09:08

Strony internetowe zamiast na serwerach mogłyby funkcjonować w sieci P2P. Firma BitTorrent Inc. udostępniła testową wersję przeglądarki dla takich stron.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Pod koniec ubiegłego roku firma BitTorrent Inc. przedstawiła projekt o nazwie Maelstrom. Jego celem miało być stworzenie specjalnej przeglądarki wyświetlającej strony udostępniane za pomocą sieci P2P (w odróżnieniu od stron udostępnianych "tradycyjnie" za pomocą serwerów). Strony udostępniane w P2P miałyby tę zaletę, że mogłyby być odporne na cenzurę. Generalnie byłaby to alternatywna, w pełni otwarta metoda publikowania treści, a dopiero przed nami może być odkrycie, do czego ta metoda może służyć. 

Maelstrom - jest wersja beta

Przeglądarka opracowana w ramach projektu Maelstrom jest już dostępna do pobrania na stronie project-maelstrom.bittorrent.com. Jest to wersja beta dla systemu Windows, a wersja dla Maca ma się pojawić niebawem. Udostępniono również narzędzia dla deweloperów, które mają pozwolić na eksperymentowanie z nową metodą udostępniania treści (dodatkowe informacje da się znaleźć na GitHubie). 

Maelstrom

Jak dowiedział się TorrentFreak, nowa przeglądarka oprócz technologii BitTorrenta wykorzystuje także dokonania projektu Chromium. Oprogramowanie ma umożliwiać m.in. odtwarzanie plików ze stron z torrentami bezpośrednio w przeglądarce. Oczywiście głównym celem projektu pozostaje stworzenie otwartej platformy publikacji. W ten projekt - według BitTorrenta - już teraz angażuje się 10 tys. deweloperów oraz 3,5 tys. wydawców. 

Podobne projekty

Warto wiedzieć, że idea przeglądarki opartej na BitTorrencie jest starsza niż projekt Maelstrom. Na początku ubiegłego roku Dziennik Internautów pisał o projekcie SyncNet, dzięki której strony znajdujące się lokalnie na czyimś komputerze mogą być dostępne dla innych osób. Przeglądarka SyncNet bazowała na rozwiązaniu BitTorrent Sync, czyli na usłudze podobnej do Dropboksa, ale wykorzystującej protokół BitTorrent w celu synchronizowania przez internet plików w poszczególnych katalogach.

:[SONDA]:

Idea przeglądarki odpornej na cenzurę była też realizowana przez The Pirate Bay w ramach projektu Pirate Browser. W tym przypadku wykorzystano specjalnie skonfigurowaną wersję Firefoksa połączoną z klientem sieci Tor.

Jeśli chodzi o firmę BitTorrent Inc., to ostatnio jest ona bardzo aktywna we wdrażaniu nowych produktów. Firma wypuściła także komunikator oparty na P2P oraz rozwiązanie do sprzedaży legalnych treści. Ze sprzedaży na BitTorrencie skorzystało ostatnio BBC. BitTorrent zapowiada też publikowanie własnych filmów i seriali, które będą znane jako BitTorrent Originals.  Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.